Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés

A síker öt pillére. Tenyésztés. Takarmányozás. Tréning. Egészség. Dúc.

 

 

Gyakorlati kérdések a tenyésztésről.

 

Feltettem néhány kérdést tenyésztőknek, melyet kielemeztem, és az eredmény a következő.

A tenyésztők nagy része intuíció alapján választ tenyéssz egyedet.

A tenyésztést többnyire ötletszerű párosításokkal végzi.

Az új egyedet a legjobb galambjukkal párosítják. Olyan egyedhez melynek az utódai az felső egyharmadban teljesítenek.

Nem végeznek teszt tenyésztést.

Ha a tenyéssz példány egy párosításból nem ad megfelelő minőséget, újabb ötletszerű párosítás követi.

Nem végeznek megfelelő statisztikai munkát.

 

Hogyan válasszunk tenyéssz jelölt egyedeket?

 

Első lépésként döntsük el, hogy milyen távon szeretnénk a tenyéssz jelölt utódait versenyeztetni.

Ennek szellemében tűzzük ki a tenyéssz célt.

Ez után tájékozódjunk, hogy hol vannak ennek a célnak megfelelőgalambok.

Ha ki szemeltük, hogy kitől, illetve kiktől szeretnénk beszerezni a tényészjelöltet, vegyük fel a kapcsolatot, és tájékozódjunk.

Egyrészről a tenyésztés módjáról másrészről az alkalmazott technológiáról. Igyekezzünk olyan tenyésztőtől beszerezni akinél a technológiai feltételek hasonlóak az általunk biztosítani tudott feltételekhez.

Erre a honosodás miatt van szükség.

Bizonyított tény, hogy a jobb körülmények közül kiemelt egyedek, rosszabb körülmények között nem tudják a genetikai képességeiket kibontakoztatni. És fordítva a rosszabb körülmények közül a jobb körülmények közé helyezett egyedek Jobb teljesítményre képesek az anya populációnál.

Ne feledjük, hogy a genetikai kapacitás és a környezet = teljesítmény

Tájékozódjunk továbbá, hogy a beszerzésre milyen lehetőségünk van.

Például:

Van egy tenyéssz pár mely nagy gyakorisággal költ ász galambot, vagy van egy klasszis tenyéssz hím, amely több tojóval is ad jó teljesítményű utódot.

A fent említett esetben, az elsőnél érdemes egy tojó és egy hím beszerzése, mellyel vonaltenyésztést tudunk végezni. A második esetben érdemesebb apáról két féltestvér hímet vagy esetleg hármat, beszerezni. A legszerencsésebbnek azt tartom ha tudunk két három olyan tenyéssz jelöltet beszerezni, melyek eleve már rokon tenyésztett, vagy a tenyészpárra vagy a klasszis tenyéssz hímre. De ha lehet ezek unokák legyenek. Ne déd vagy ükunokák.

Miért van szükség egy tenyéssz hímtől vagy egy tenyéssz pártól több egyed beszerzésére?

A válasz egyszerű: Azért mert egy egyed vagy pártól beszerzett egyed csak egy lehetőség, de nem garancia a minőségre. A minőséget nincs az a tenyésztő aki biztosan tudja garantálni.

Tojót vagy hímet szerezünk be?

Én magam annak ellenére, hogy tisztában vagyok a minőségi tojók fontosságával, én inkább a vérvonal tenyésztéshez hímeket javasolnák. Ennek egyszerű biológiai oka van. Egy hím után egységnyi idő alatt több utód születik mint egy tojó után.

Ha a beszerzésen túl vagyunk, akkor végezzük el a teszt tenyésztést, akár párat vettünk akár féltestvéreket.

Teszt cross végre hajtása.

Erre a leg- alkalmasabb módszer a csődör módszer a hímeknél. Állítsuk párba 5 10 tojóval őket és két naponta a negyedik napon párosítsuk őket. A tojásokat pedig pontos adminisztráció után dajkásítsuk. Ha 5 tojóval párosítottunk a kor 10 nap különbséggel kapunk 10 fiatalt 10 tojó esetén pedig a 20 db. Fiatalt 20 nap különbséggel. De 20 napnál ne legyen több különbség. A fiatalokat neveljük a saját galambokkal azon körülmények között fel majd erősen versenyeztessük meg. A versenyek befejeztével számoljuk ki a tenyéssz jelöltek ivadékainak és a régi állomány átlag teljesítményét, hasonlítsuk össze és láthatóvá válik, hogy a tenyéssz jelölt javító hatással van-e az állományra. Ennek szelemében tudunk dönteni a további sorsáról. Csak pozitív eredmény után lépjük a következő tenyéssz fázisba, ha a féltestvér hímek minden tagja pozitív eredményű kezdhetjük a vérvonal kitenyésztését akár váltakozó akár három szög tenyésztéssel.

 eurostar959_005.jpg

 eurostar959_006.jpg

 

 galambok_054.jpg

  Ennél a beszerzésnél mind két lehetőség adva van. Lehetőség van a vonal tenyésztésre 50% -ban az Eurostár 959 -re és 25 – 25% -ban a Maria és a Queen Speedy – re.

És lehetőség van a vérvonal tenyésztésre is az Eurostar 959 – re

A teszt tojók kíválasztása:

Erre két módszert tudnák javasolni, az első vaktában kiválasztjuk azt a tojó menyiséget amivel dolgozni szeretnénk. A másik pedig azoknak a tojóknak az alkalmazása melyek utódai az állomány átlagát teljesítményét képviselik. Nem jó ha a legjobb tojóinkkal párosítjuk a tesztelni kívánt hímeket, mert nem lehet tudni, hogy a tojó gén készlete vagy a hím gén készlete dominál.

Más a helyzet ha tojókat kívánunk tesztelni. A tojók biológiai sajátosságából adódóan lényegesen kevesebb hímmel tudjuk a teszt párosítást végre hajtani. Legfeljebb három hímmel tudunk a nagyjából azonos kor csoportnak megfelelni, ami 100% kelésnél is csak hat darab fiatal teszt versenyeztetését teszi lehetővé. Ez a mennyiség viszont kevés ahhoz, hogy valós következtetést tudjunk a tenyészértékről levonni, ezért szükséges még egy tenyéssz szezont rá áldozni. Igen átütő tenyészértékkel kell rendelkezni annak a tojónak melynél a tenyészérték már az első körben meg mutatkozik. A testvér pár párosításával is probléma az utódok, mennyisége és tesztelése. Ezeknél a következő eljárást tudom javasolni. Tenyészünk annyi fiatalt amennyit csak lehet az egységnyi időintervallumban. Az F1 generációt versenyeztessük meg, majd a legjobb tojót a legjobb hímmel állítsuk párba, az előzőek szerint, Még az F2 generációt is megversenyeztethetjük, Ez után vonjuk le a következtetést, hogy melyik fenotípus a legjobb verseny teljesítményű. És a továbbiakban csak ezzel a fenotípussal rendelkező egyedekkel lépjünk a vonal tenyésztés következő fázisába, F3, F4, F5. De minden lépcső után végezzünk keresztezést és teszteljük az ivadékokat, ezzel tudunk következtetni, hogy a tenyésztés jó irányba halad-e.

A legjobb teljesítményű egyedeket vizsgáljuk meg alaposan, fenotípusra esetleges jegyekre, bélyegekre melyek összefüggésbe hozhatók a jó verseny teljesítménnyel. Próbáljunk ezekkel további szintre lépni a tenyésztéssel.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 25
Tegnapi: 39
Heti: 151
Havi: 211
Össz.: 642 170

Látogatottság növelés
Oldal: Gyakorlati kérdések a tenyésztésről.
Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés - © 2008 - 2024 - sky-steeds-postagalamb.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »