Világítás és elsötétítés hatása a verseny galambokra.
Mint az ismeretes a tenyésztők előtt, az állatoknak, így a postagalamboknak is van belső biológiai órája, mely fiziológia úton a hormonok segítségével a fény és sötétség viszonya szabályoz. Tényként kell elfogadni, hogy ez a biológiai óra számos ponton szabályozza galambjaink élet tevékenységét pl.: szaporodás, vedlés, tájékozódás, nyugalmi állapot, stb. Talán ez a négy témakör a legfontosabb a postagalambok tenyésztése és versenyeztetése szempontjából. Nézzük sorban milyen hatással kell számolnunk a módszer, illetve módszerek alkalmazása esetén ( mivel több módszer is rendelkezésre áll).
A tenyésztés:
Nem kívánok erre külön kitérni, mivel a Téli tenyésztés csődör módszerrel. c. írásomban ezt a részt
már leírtam.
A vedlés:
Ez talán a legfontosabb a versenyek lefolyása szempontjából, mivel mindenki előtt ismeretes az, hogy a szárnyak vedlési állapota nagymértékben befolyásolja a verseny teljesítményt. Itt két dolgot tehetünk, siettethetjük vagy késleltethetjük a vedlést. Pl. Ha a rövid távú versenyeken szeretnénk jó eredményeket elérni akkor, rá világíthatunk a természetes fényre ezzel be tudjuk a vedlést indítani, amivel elérhetjük, hogy galambjaink a rövid távú versenyeken optimális szárnyakkal vegyenek részt. Vagyis a vedlést előrehozzuk, mivel a rövid távú versenyek vannak legkorábban. Az Európai versenyzési gyakorlat a középtávú versenyekhez igazodik a legjobban, a természetes Európai fényviszonyok ennek a versenyzési formának kedveznek a legjobban. Itt véleményem szerint nincs szükség beavatkozásra. A hosszú távú versenyekre viszont jellemző hogy a szárnyak vedlése már túlhaladott állapotban van. Itt viszont az elsötétítés lehet a megoldás. Itt ebben a részben a vedlést befolyásoló világítás és sötétítés kérdésével foglalkozom. Itt felmerül a kérdés, hogy mikor, hány órahosszat hány napig kell alkalmazni. Erre vonatkozólag igen nehéz mindenki számára megfelelő és használható technológiát adni. Abból az ismert tényből kiindulva, hogy minden törzs, család és egyed vedlési ritmusa más és más. Ismeretes, hogy vannak gyorsabban és lassabban vedlő egyedek. De általában alapként 6-8 hét világítással vagy sötétítéssel elérhető a kívánt cél. Ebben az esetben mindenkinek magának kell tudnia, hogy galambjai melyik csoportba tartoznak.
A következő nagy kérdés, mikor mettől meddig alkalmazzuk?
A magyarországi általános gyakorlatra a természetes fényviszonyok melletti versenyeztetés a jellemző, ami egy február végi márciusi pároztatást jelent. Apropó a tenyéssz ciklus hatása a vedlésre. Noha az eddigi szakirodalom azt az álláspontot képviseli, miszerint a vedlést a tenyéssz ciklus indítja el. Véleményem szerint ez csak részben igaz, és az is csak ellenkezőleg, a tenyéssz ciklus késlelteti a vedlést. Úgy gondolom el kell fogadnunk azt a tényt miszerint a vedlést a fényviszonyok határozzák meg hormonális úton. Amit nem nehéz belátni ha megnézzük a hazánkra jellemző fény viszonyokat. Magyarországra jellemző, hogy Áprilistól Júliusig végéig a legmagasabb a napsütéses óra szám. Természetesen a minőségre más tényezők is hatással vannak mint pl., a takarmányozás, a versenyek lezajlása, stb. De ez már egy másik témakör.
Talán nézzük meg először a magyarországi fényviszonyok alakulását, hónapok szerint.
A táblázatban feltüntetett adatok a hónap közepén lehetséges napsütéses óraszámot tartalmazzák.
Abból a megfontolásból, hogy igazából nem a napsütéses órák, hanem a fény tartam a fontos számunkra. Hiszen a szórt fény hatása biológiai szempontból egyenlő a teljes fényével.
Január 8,9 óra Február 10,2 óra Március 11,8 óra Április 13,5 óra Május15 óra június 15,7 óra
Július 15,4 óra Augusztus 14,2 óra Szeptember 12,6 óra Okt. 10.9 óra Nov. 9,3 óra Dec. 8,3 óra
Ezekből az adatokból kitűnik, hogy ha hazai gyakorlatot vesszük alapul és nem avatkozunk be a természet rendjébe, akkor galambjaink túlnyomó többsége Június második hete és Július első két hetében lesznek csúcs formában optimális körülmények között. Ha ez a versenyzés szempontjából megfelelő akkor nem kell beavatkozni, ez az időpont általában a középtávú versenyek ideje. De ha azt szeretnénk, hogy rövid távú versenyere legyenek galambjaink teljesítő képességük csúcsán célszerű ezt az időpontot előre hozni ezt meg tudjuk tenni, a nappali fény meghosszabbításával. Ami egy időkapcsolóval könnyen megoldható. A kérdés csak az, hogy mennyivel és reggel vagy este tegyük ezt. Ha figyelembe vesszük a versenyeken történő feleresztési gyakorlatot akkor én az esti rávilágítást tudom javasolni. Abból az egyszerű tényből ki indulva, hogy a feleresztések általában a kora reggeli órákban történek, továbbá a galambok biológiai órája csak részlegesen zavart.
Továbbá javasolnám a fénytartam fokozatos emelését, úgy, hogy a Februári világosság a márciusi a márciusi az áprilisi világossági viszonyoknak feleljen meg. Majd az áprilisi a hónap közepéig a májusi időtartamra állítsuk be. Tehát a kezdődő tréningekig, utána álljunk rá a természetes körülményekre. Erre azért van szükség, hogy a galambok belső biológiai órája vissza tudjon állni a természeteshez. Ha a hosszú távú versenyekre szeretnénk összpontosítani, akkor ellenkezőleg kell eljárnunk. Ekkor sötétíteni kell. A februári fény mennyiséget a januári, a márciusit a februári az áprilisit a márciusi és végül a májusit az áprilisi fény viszonyinak megfelelően kell beállítani, ezzel ellenkező hatást érünk el, aminek a következménye a vedlés késői beindulását eredményezi.
Természetesen itt is fontos, hogy elegendő időt hagyjunk a regenerálódásra.
Minden képen felkel a figyelmet hívnom arra, hogy a galambok nem egységesen vedlenek, és ezt figyelembe kell venni. De ez alapnak megfelelő, ezt a saját adottságainknak megfelelően tovább kell csiszolgatni. Ez a módszer a specializálódáshoz nyújthat segítséget.
Az elsötétítésnek van egy másik módja is amely más célokat szolgál. Ennek a módszernek a célja a versenyek közötti lehető leggyorsabb és legjobb regenerálódás. Amikor megkérdezték Flór Vermontot mit csinált Fienekével,” Voskeval és a többiekkel a válasz a következő volt- Hogyhogy mit csináltam, sötétben tartottam őket pihenjenek ne verekedjenek. A napot csak a tréningeken és a hétvégeken látták.” Amikor ezt olvastam azt gondoltam, ez azért egy kicsit túlzás. De ezt a gondolatomat felül kellett bírálnom, abban a pillanatban mikor megérkeztek hozzám a Vervoort galambok. Két még tollat sem dobott fiatal hím elképzelhetetlen módon minden további nélkül kiszórta az öreg hímeket a fakókból. De itt úgy gondolom, hogy egy kis magyarázattal tartozom. Miért is kételkedtem Flor Vervoort szavaiban. Ennek oka a következő: Német kutatók a postagalambok tájékozódását befolyásoló tényezők között az elsötétítés és rávilágiasítás témakörével is foglalkoztak. Bizonyították a következőket: Ha naponta öt óránál és öt napnál tovább világítunk a galambok 15 fokkal balra eltérnek a hazai iránytól, ha ennek az ellenkezőjét tesszük akkor jobbra térnek el 15 fokkal a helyes iránytól. Gyakorlatilag ez a bizonyíték a biológiai óra működésére.
Több szerzőtől is elolvastam az ehhez a témakörhöz tartozó cikket, valamint megkérdeztem több tenyésztőt a lebonyolítás mikéntjéről. De mivel mindet leírni nem tudom és nincs is értelme, mivel nagyon hasonlóak ezért egyet írok le melyet a leg- kivitelezhetőnek tartok. Hangsúlyozni kívánom
ez a módszer nem befolyásolja a vedlést vagy a szaporodási ciklust, csakis a tökéletes pihentetést szolgálja. A galambok egyéb ellátására nem térnék ki. Erre vonatkozólag azt javasolnám, hogy a megszokott ellátást alkalmazza mindenki az első lépésben.
Vasárnap érkezés napja a szokásosnál nehezebb versenyről. Érkezés után a szokásos ellátás + 1óra fény, utána teljes elsötétítés a másnap reggeli etetésig + 1 óra teljes fény. A ház körüli tréning kimarad majd teljes elsötétítés.
Hétfő este a szokásos tréning kedv szerint, utána a dúc vezetésnek megfelelő ellátás. Ismét teljes sötétítés.
Kedd reggel tréning, a dúcvezetés szerinti ellátás + 1 óra teljes fény, utána tejes elsötétítés
Az esti tréning és ellátás után már nem sötétítünk
Szerda. Ha a galambjaink kedvel repülnek akkor vissza lehet térni a szokásos dúcvezetésre. Abban az esetben ha még a fáradság tünetei látszanak akkor a keddi módon járjunk el. És csak csütörtökön álljunk vissza a szokásos dúcvezetésre. De ez a legkésőbbi időpont, mivel kihatással lehet a biológiai órára.
Fiatalok elsötétítése és megvilágítása.
A sikeres versenyzés a fiatalokkal alig képzelhető el, hogy ne befolyásolnánk a vedlés természetes folyamatát. Hagyomány, hogy a fiatalok versenye nemsokkal a főversenyek után kezdődik. Ez augusztus és szeptember hónapra esik.
A fiatal galambok vedlése gyakorlatilag független a kelés időpontjától. A koraiak lassabban vedlenek, mint a későbbiek, ezért kb. augusztus közepén minden fiatal a hatodik evezőtollát vedli és ezzel már a nagy vedlés is beindul. Ebből következik, hogy majdnem minden fiatal a versenyek második felét fokozott szervezeti megterheléssel kénytelen teljesíteni.
Csak azoknak a fiataloknak a vedlése lesz más állapotban, melyek vagy januárban keltek, vagy júniusban. Olyan fiatalokat, melyeket júniusban választottak el mindég lehet találni augusztusban a versenykosárban, ami azonban nem hejeselhető. Az ilyen fiatal szervezet nincs olyan érettségi állapotban, hogy a verseny programot szervezeti károsodás nélkül teljesíteni tudja. Tény, hogy néhány ezek közül t repül egy-egy helyezést, ami nem szabad, hogy félrevezessen bennünket.
Aki a fiatalok versenyén sikeresen akar részt venni, annak a vedlés lefolyásában valamilyen módon bele kell avatkozni. Erre két módszer ismeretes.
Elsötétítés
A legegyszerűbb és a legkönnyebben kivitelezhető módszer a vedlés menetének megváltoztatására. Ennél azt a lehetőséget kell kihasználni, hogy a vedlés szabályozója a világos órák hossza, ezért annak rövidítésével, vagy hosszabbításával a vedlést befolyásolható. Rövid nappalok, hosszú éjszakákkal társulnak, ami akadályozza a vedlés beindulását. Télen a nappalok világos órái száma 9 −10, a sötéteké 14 −15, Ez pihenő állapot ilyen világossági viszonyok mellett csak pehelytoll vedlés van
Az elsötétítésnél fontos, hogy a fiatalok soha ne legyenek 9-10 óránál hosszabb ideig világosban.
A természetben ez Február végéig Március elejéig így van. Innentől azonban a napok meghosszabbodnak, ezért a világos órák számát 10 órában kell maximum beállítani. Ebből az következik, hogy az ebben az időben választott fiatalokat azonnal sötétíteni kell.
Itt viszont ki kell térni két fontos dologra.
Az elsötétített fiatalok testi fejlődése lassabb ütemű mint egy két héttel, ezt azómban kompenzálhatjuk, ha a fészekben rávilágítást alkalmazunk. Ugyan is a fény hiánya a hormonális fejlődést lassítja. A viselkedésben is mutatkozik különbség, később kezdenek el repülni és nem repülnek olyan messzire mint a természetesen tartott társaik.
Itt gyakorlatilag egy téli fényviszonyt állítunk be. Ha nem használunk a fészekben rátvilágítást akkor nem kell teljes sötétítést alkalmazni elegendő a félhomály. De az Áprilisban Májusban választott fiatalokat teljes sötétben kell tartani. Mivel ezek már a fészekben elegendő fényt kaptak ahhozz, hogy a hormonális ciklus kielégitően működjön.
Ha félhomályban tartanánk akkor ez egy őszt jelentene a szervezetük számára ami viszont gyorsítja a vedlést. Viszont ha ezeket a fiatalokat teljes sötétben tartjuk akkor be sem indul a vedlés.
Másik fontos dolog az elsötétítés időtartama.
Ha a korai fiatalokat Február végétől Március közepétől sötétben tartjuk Június végéig. Egy hosszú telet szimulálunk. Ilyenkor a sötétítés megszűnte után mintegy nyolc héttel kezdenek el vedleni, így a nagy vedlés mintegy Szeptember tizedike körül várható.
A Májusban választott fiatalok a hat heti elsötétítés megszűnte után azonnal elkezdik a vedlést, és gyorsabb ütemben vedlenek.
Ebből az következik, hogy a korai fiatalokat amiket elsötétítettünk június elejéig max. június közepéig lehet elsötétíteni. Ha későbbiek azokat június harmadik hetéig esetleg június végéig lehet elsötétíteni.
Figyelem!!!
Az ilyen módon tartott fiatalok általában a fény és sötétség változására olyan erős terhelést kapnak, hogy ilyenkor általában le betegszenek. Ez természetes velejárója a dolognak. Ebben az esetben egy hetes pihentetés és kezelés után a rend ismét helyre áll.
Az ilyen módon tartottfiataloknál különőssen oda kell figyelni, hogy a dúcuk ne legyen túlzsufolt, és a szelözés tökéletes legyen.
Innentől kedzve szabad az út az edzések előtt, a fiatalok hamarosan elérik az egyórás repülési időt melyet lehet fokozni. Itt érvényesül a tréning elméletben leírtak mi szerint a nyugalmi állapotból indított edzés az igazán hatékony.
Korai mgvilágítás:
Mint az bizonyított az élőlényeknek van belső biológiai órája, mely befolyásolja az életritmusukat és szabályozza az élettevékenységüket. Meghatározza, hogy az év melyik szakaszában szaporodnak, növekednek, vedlenek, stb. Ez a főleg a fény viszonyoktól függ, a napi vílágos és sötét órák számától. A napi fénytartam óráinak száma márciusban és szeptemberben nagyjából egyenlő.De ez mégsem egyforma hatással van az élő szervezetekre. Mivel a tavaszi nap-éj egyenlőség ellőtt egy hosszú sötét poriódus után azt az információt adja, hogy itt a szaporodás a növekedés idelye. Míg a nyári hósszú világoság utáni öszi nap- éj egyenlőség azt az információt adja, hogy idelye felkészülni a télre.
A téli hosszú rövid szürke nappalok után, galambjaink nem vedlenek. Míg a nyári hosszú és fényes napok utáni fénytartam csökkenése beindítja a vedlést. Hormonális úton, ebből következik, hogy ha ezt eljátsszuk a galambjainkkal, vagyis megváltoztatjuk a természet rendjét, és mi szimuláljuk a természetet, akkor be tudjuk a vedlést indítani.
Korai megvilágítás
Ez a módszer csak azoknál a fiataloknál ajánlott, melyek legkésőbb február közepéig elválasztottunk. Kifejezetten akkor van ennek a módszernek hatása, ha a tényészgalamboknál is alkalmazunk megvilágítást, mert így a fiatalok kikelésük során is hosszabb fényeffektusban nőttek fel. Így hormonális úton fejlettebben kerülnek leválasztásra. Itt napi 14-órai világosság ajánlott vagy még ennél is hosszabb.
A fiatalok közvetlen a leválasztás utáni megvilágítását, azok a tenyésztők akik ezt alkalmazák19 órai megvilágítást javasolnak, de mindenképpen a júliusi legmagasabb fény mennyiséget legalább 17 órát. A legelterjedtebb a reggel 4 – órától este 23 – óráig tartó világítás. Ez valamivel több a június 21-i nyári napforduló világos óráinak száma. A hosszú megvilágítás egy erős vedlés – kényszerhez vezet. Már kb. két héttel az elválasztás után az első galambok elhullatják az első evező tollat. Ettől kezdve minden fiatalt galambot ellenőrizni kell. De várhatóan minden fiatal a választást követő negyedik hétre eldobja, az első evezőtollát. Mikor ez megtörtént lehet a világítást csökkenteni 14 órára.
Ezzel a fénycsökkentéssel az őszi periódust szimuláljuk, ami fokozza a vedlést.
A fiatalok gyors ütemben fojtatják a vedlést. Gyorsan eldobálják a harmadik negyedik ötödik evezőket is. Itt meglehet a világítást szüntetni, ez az időszak Április közepe- vége.
Ettől az időponttól Május végéig lezajlik a nagy vedlés, és leáll ebben az időpontban a fiatalok a nyolcadik evező tollat is aládobják, a kilences és tízes tollat Októberben fogják eldobni. Ezzel a módszerrel elérhetjük a fiatal galambok a verseny alatt nem vedlenek.
Várható előnyök:
– A fiatalok testi fejeltsége előre haladotabb mint a szokásos módszerrel tenyésztett és nevelt fiataloké. Ebből következően nagyobb teljesítmény várható.
– A szárnyak zártak nem kell a vedlésre figyelni.
– Ezek a fiatalok túlvonnak a nagy vedlésen e-miatt nem kell őket leállítani.
– Lényegesen kevesebb megbetegedés történik. Mivel a korai tenyésztés időszakában,
a fajspecifikus baktériumok a számukra kevésbé kedvező időjárás miatt kevésbé fertöző képesek.
– Ezekkel a fiatalokkal, mivel már teljesen ivarérettek, lehetőségünk van akár fészekről, akár özvegy módszerrel versenyezni.