Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés

A síker öt pillére. Tenyésztés. Takarmányozás. Tréning. Egészség. Dúc.


Szem teória 1.

Előre szeretném bocsátani, hogy igazából egyiket sem tudom jobban elfogadni mint esetleges olyan jegyeket, melyek egy egy törzsre vagy családra jellemzőek lehetnek. Nem hiszem, hogy egy kék szemű ember jobb vagy rosszabb egy barna vagy egy zöld szemmel rendelkezőknél. Azt viszont én is hiszem sőt valóm, hogy a tekintet és ezáltal a szemnek különös jelentősége van. De inkább csak az egészség az intelligencia a hangulati tényezők kifejezőjeként. Az alább le írtakat próbálom elfogadni vagy elvetni, természetessen a tisztelt olvasóra bízva, hogy ő maga mit fogad el vagy mit vet el. Itt még hozzá kell fűznöm, hogy én magam a statisztikailag mérhető teljesítményekben hiszek. Nem hiszem, hogy egy olyan galambra szabad egy vonalat alapítani amely egyszer repül egy első díjat, de sem előlte sem  utána nincs semmi eredmény, ha még olyan jó családból is származik. Vagy ha a legcsodálatosabb szemmel rendelkezik amit valaha is látunk, de még akkor sem ha a szárnya az általunk kedvelt legszebb és legjobb formájú.

Egy szem teória.

Én Leon Boers- Janssen törzset tenyésztem mely eredményes 58-401 mérföldről, azaz 90-600 km-ig. Már mögöttem van 5000 versenyzett galamb, Írta Ian John Platt.

Mint sokan másoknak az első szem teóriás olvasmányom az S.W.E.Bichop által írt könyv volt... .Megtévesztőnek tartottam, viszont azt a kijelentését, hogyha a galambnak domináns szeme van akkor minden utódjának ilyen lesz. Miden további nélkül elfogadtam. A nyolcvanas évek végén kaptam egy galambot a híres Tom Swires-től. Ez egy nyolcvanketes hím volt a Leuella vonalból.

Tomnak azt mondták, hogy ennek a galambnak zöld szeme van. A galambot beneveztem egy versenyre, ahol Brian Vickers bírált, és a galamb elnyerte a negyedik díjat. Itt ismerkedtem meg Briannal megalapozva a szem jelek iránti érdeklődésemet. Utólag nagyon jó barátok lettünk, és mivel én riporter voltam az angol szaklapnál (Britich Homing World). Alkalmunk volt ellátogatni híres angol tenyésztőkhöz. Ilyen alkalmakkor elcsodálkoztam, ahogy Brian képes volt a legjobb galambokat kiválogatni. Ennek a képességnek hamar híre kelt, és egyre többen kíváncsiak voltak a szem teóriájára.

Amikor vele és Frank Quinlonnal Belgiumba látogattam ott is a nemzeti versenyek győzteseit és azok szüleit válogatta ki. Gaston De Voogt dúcából. Aki ezt írásba is adta, egy nyilatkozatban. Ugyan ez játszódott le más hírességek dúcában is.

Brian a szem teóriáját írásba fektette:” A postagalambok szemjeleinek értékelése” címmel. Melyet számos nyelvre lefordítottak.

Kivonat a könyvből.

Így legtöbbször a hímek a tulajdonságaikat a lányaikra, a tojók a fiaikra örökítik. Ennek fényében, ha egy Bell Eye sötét szemű hímmel találkozom, megvizsgálom a lányait, esetlen az anyjukat is.

Ha egy elég erős fény forrást használunk, az írisz pigmentációja alá tudunk tekinteni. Én nem foglakozom a szem szinével, hanem ami allata van. Itt láthatók a „ sebesség és távolság vonalak. A pupilla izomzata és a tenyéssz tulajdonságok.” Sok szemet vizsgáltam már a rokon tenyésztett sárgától a dús borszínig, és mindegyikben megtalálhatók voltak ezek a jelek, együtt vagy külön-külön. A pupilla izomzata erőteljes az olyan galamboknál, melyek rossz időben is képesek jó teljesítményre. Ez leginkább a hosszú távú törzsekre jellemző. A sebesség és távolság vonalakat könnyű felismerni. A távolság vonalak az első szem gyűrű körül futnak körben, a sebesség vonalak pedig a pupillától távolodnak. Az első körgyűrű mérete nem fontos inkább az ami benne található.

A szemben az egyenetlenségek a mérv adók. Egy lapos szem mindig rokon tenyésztésre utal. Vannak tenyéssz és verseny szemek, de lehetséges a kettő egyben is. Vannak nehéz versenyeket nyert egyedek de nincsenek említésre méltó utódaik. Ez azért van mert hiányzik belőlük az örökítő képesség. Az igazi nagy bajnokok többször voltak elsők és örökíteni is tudnak, a versenyzés terén

Az én galambjaim Leen Boers galambok és megtalálható náluk minden szem szín. De ennek ellenére, nyertek már díjakat  58mf-től 401 mf-ig. 97-ben én voltam a bajnok 58 mf-ről, 98-ban majdnem síkerült  ezt megimételnem. Fehér fekete fotókon a szemek jobban kivehetők, mert a szín nem zavar. Általában az erősebb szemet vizsgálom, de szeretem ha mind két szem egyforma. A szemből nagyon jól kivehető az egyed egászségi állapota. A emberek szem vizsgálatáról már sok könyv jelent meg. Melyek közül talán a legismertebb Dorothy Holl „ Iridiológiája”. A másik neves szaktekintély ebben a témában, Dr. Brian May akinek több előadásán is részt vett Brian Vickers.

Szerinte a szemből, tökéletesen kiismerhető egy ember egészségi állapota. Nagy különbség van egy intelligens és egy fogyatékos ember szeme között.

Én Leen Boersset tartom példa képemnek. Aki nem alkalmazza a szem teóriát. Egyszerűen a jót a jóval párosítja, ( a jó öreg Anker módszer már megint vissza köszönt) a versenyek alatt az ürüléket figyeli. Eddig a cikk, most megint elemezhetünk. Mert ha nem gondoljuk át akár egy regény részletet is olvashatunk volna.

Mint azt az elején már említettem nem vagyok az a mindent elfogadó típus. Igyekszem mindent ami a kezem ügyébe kerül elolvasni és azt átgondolni. Számomra teljesen mindegy, hogy ki írta azt éppen. Azt gondolom, hogy mindenkinek lehetnek okos gondolatai. De mivel több mint két évtizedet dolgoztam Bábolnán azt is tudom mit jelent a szakmai vakság. Arról nem beszélve, innen van pár ismeretségem egypár genetikussal. Csak kettőt szeretnék meg említeni. Az egyik éppen Konrád Lorenz idősebbik fia. Akitől a statisztikai módszerek használhatóságát és fontosságát tanultam. A másik akit nagyra becsülésem jeléül szeretnék meg említeni. Az Dr. Dr. Pászti György

akivel tényleg baráti a viszonyunk. És első sorban azt tanultam tőle. Hogy a genetikai értékeket úgy kell apránként össze gyűjteni. Mind kettő elv a mai napig állja a próbát.


De térjünk vissza a szemre.

Véleményem szerint a postagalamboknál a szem bizonyos információkkal tudja a tenyésztőt ellátni, ugyan azt a funkciót betöltve mint az embereknél a tekintet. A Különbség abban áll, hogy míg a mimikai izmok és azok mozgásának hatása az embereknél jól látható, adigg ez a madaraknál nem észlelhető, mivel az arcban ezek az izmok nem fejlődtek ki olyan mértékben mint a fő emlősöknél. De ettől fügétlenül a postagalambjaink képessek, a kommunikáció bizonyos fokára. Nem csak egymás között, de még a tenyésztőjükkel is. Szem beszéd. A kérdés csak az, hogy mi mit értünk meg belőle. Azonkívül létezik a postagalamboknál is az úgynevezett testbeszéd. De azt nem hiszem, hogy ezek a dolgok függenének a szemek színétől, vagy a szemben lévő izmok fejlettségétől. Azt sem hiszem, hogy ezek a jelek kihatássál lenének a tenyéssz értékre. Továbbá azt sem gondolom, hogy a látás minősége a verseny teljesítményre kihatással lenne. Mivel nem az a futó nyeri a versenyt amelyik a cél vonalat jóbban látja, hanem aki gyorsabban fut.  Hiszen végeztek kontakt lencsés kisérleteket postagalambokkal akik ugyan úgy hazatértek, csak a dúc bejáratát nem találták. Az a tény viszont vitathatatlan, hogy a szemek képesek a mindenkori egészségi állapotról, hangulatról informálni a tényésztőt.

Szem teória 2

Cáfolat a szem teóriák egy részére!!!

Szűz genetikus kutatók ( olyan genetikai szak emberek akik mentesek a postagalamb vírustól, akik a vizsgálatig nem foglalkoztak postagalambal, sem hobbi szinten sem hívatalból.  Ez lényeges a minta vételi hibák elkerülése szempontjából) azt a feladatott kapták, hogy végezzenek vizsgálatokat,

hogy van-e összefüggés a szem típusai és a postagalambok gyorsasága között, ha igen akkor azok miből tevődnek össze.

A kutatók felállították a munka tervet, a következők szisztéma szerint.

1., Össze állították a vizsgálatban résztvevő egyedeket 2/3 hím 1/3 tojó galambot választottak ki.

2., Be azonosították gyűrű számok alapján.

3., Minden példány szeméről két fotót készítetek, egyet nyugalmi állapotban, egyet provokált állapotban, (erős megvilágításban.)

4., Megállapították az egyes egyedek szemének reakció idejét.

5., Kiszámították az írisz és a pupilla %-os arányát mind két állapotban. ( ( nyugalmi és provokált )

6., Meghatározták a szemeket szín, szemcsézettség, szín élénkség, alapján.

7., Meghatározták a szem érték gyűrű minőségét.

8., Majd a kapott edényeket, statisztikai rendszerbe foglalták.

9., Majd megtartották a verseny sorozatot, ügyelve az egyenlő feltételek elvére, és annak betartására.

10., Ki gyűjtötték a versenyek eredményeinek adatait, és az egyedekhez rendelték.

11., összeállították a szem jellemzői szerinti csoportokat, már a teljesítményekkel együtt.

12., Itt megkapták az egyedek származására vonatkozó dokumentációkat.

13., Besorolták családok szerint is a vizsgálatban résztvevő egyedeket.

14., Elvégezték a komplett statisztikai elemzést.

Melynek az eredményei a következők.

A galambok 50% szürke szemű Janssen vagy Janssen szülőktől származó volt, A másik 50% különböző családokból származtak, ennek megfelelően különböző szemszinnel rendelkeztek.

A szürke szemű egyedek teljesítménye volt a legjobb. Az egyéb szem szinüeknél nem lehetett összefüggést megállapítani a szem és a teljesítmény vonatkozásában. Az érték mérő gyűrű és a teljesítmény azonban összefüggésben van, a határozottabb érték mérő gyűrűvel rendelkező példányok teljesítménye lényegesen jobbnak mutatkozik. Nincs összefüggésben az írísz és a pupilla arány a verseny teljesítményel.

Továbbá az is kitűnt a vizsgálatból, hogy azok a postagalambok teljesítenek jobban, melyek szeme fényesebb. Valamint azok akiknek a szem reakciós idejük rövidebb. Az első az egészséggel függ össze. Míg a második az idegrendszer reakciójával, illetve anak állapotával.

Az is megállapítást nyert, hogy a szem színe struktúrája szemcsézettsége nem hozható összefüggésbe a teljesítménnyel. Annak ellenére, hogy a szürke szemű Janssen galambok lényegesen jobban teljesítettek, mivel ez családi vonás. A teljesítmény különbség okát más örökletes tényezőkben kell keresni. A szem a postagalamboknál sokkal inkább családra jellemző, illetve a tenyésztői ízlés a meghatározó. Mivel a szem színe szemcsézettsége jól öröklődik viszonylag rövid idő alat jelezővé válik az állományok szintjén is. A hosszú távú postagalambok ilyen irányú vizsgálatát még nem végezték el. Utó írat: A szemek színének élénksége, csíllogása valamint az értékmérő gyürű élénk szürkévé vállása a forma egyik jele ezért tejesítettek ezek a galambok jobban.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 39
Heti: 138
Havi: 198
Össz.: 642 157

Látogatottság növelés
Oldal: Teóriák Szem teória 1 Szem teória 2.
Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés - © 2008 - 2024 - sky-steeds-postagalamb.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »