Javaslat a postagalambok teljesítmény számítására.
Egy alkalommal tenyésztés céljára galambokat szeretem volna vásárolni. De nem volt kifejezett elképzelésem, hogy kitől és milyen egyedeket vennék szívesen, különbem is közeledett a kiállítások ideje, ezért úgy döntöttem, hogy körül nézek egy pár kiállításon és ha találok valamit azt ott megveszem. Ez meg is történt, illetve csak részben. Ugyan is a kiállításokra el mentem, csak nem vásároltam. Az ok a következő volt. Voltak eladásra kínált galambok szép számmal. Voltak köztük jó teljesítményt elért példányok is. De a vásárlok tájékoztatásával egy kis problémát véltem felfedezni. A ketrecekre kihelyezett lapokra a következő adatok voltak felírva: Gy sz. tenyésztő, vérvonal( ez már nem mindig) és az elért eredmények helyére ilyenek pl., 4/3., 4/4., 10/10., Ez például a 4/4-es vagy a 10/10-es galamb esetében ezt sugallja a vásárlónak ezek a galambok 100%-os teljesítményt nyújtottak. Vagyis az adott galamb annyi helyezést ért el ahányszor kosárba tették. Ez valójában megfelel a valóságnak. Csak hogy itt felvetődik egy kérdés. Vajon nincs-e különbség a minőségben a tekintetben, hogy a galamb ezt a teljesítményt mondjuk ez első %-ban vagy móndjuk a 18 és 20% között teljesítette.?
Ezen a tényen gondolkodva kidolgoztam egy számítási módot. Melynek alapján ugyan nem lesz soha sem 100%-os teljesítményű galambunk. De nem csapjuk be sem az esetleges vevőinket, de főleg nem saját magunkat.
Én 100%-os teljesítménynek azt tartom, ha egy galamb a benevezett versenyeket 1-ső helyezéssel megnyeri. Természetessen ilyen aligha akad. Ezért nem lesz annak a tenyésztőnek 100% -os galambja aki a jövőben ezt a számítási módot alkalmazza. Illetve csak nagyon ritkán, ugyan is létezik két ilyen példány. És itt valamiféle nemzeti büszkeséggel kérdezem meg. A komáromi ifjabb Pusztai Lászlótól, tudja-e, hogy 2009-ben a maratonos galambja olyan világra szóló teljesítményt nyújtott amit ezen kívül még egy galamb tejesített a postagalamb tenyésztés történelme folyamán.
Ugyan én már gratuláltam személyesen neki. De itt szeretném nyilvánosan is még egyszer megtenni.
Itt még egyszer feltenném a kérdést nincs különbség e-között a galamb között és módjuk az között a galamb között amelyik szintén két maratonos helyezést ért el csak, a küldött 1200. as létszámból hozott egy 198.és egy 240. helyezést. Most megkérdezném a tisztelt olvasót. Melyik galambot választaná a kettő közül azonos árért.-– Na ugye, hogy Pusztai úrét. De ha ez a két galamb egymás mellé van téve a ketrecbe, és a már említett módon van a teljesítmény feltüntetve azaz 2/2 maratonon akkor ez az óriási különbség nem látható vagyis félrevezető.
Most megint elérkeztünk okoskodásomhoz:
Vegyük a már említett két galamb teljesítményét.
Elsőnek nézzük meg a két első díjas galambot, mivel ez az egyszerűbb eset.
Ind. galamb elért helyezés teljesítmény %-ban
1. verseny 1200 db 1. 100%
2. verseny 1200 db 1. 100%
Össz teljesítmény 2 /2., 200:2=100%
A másik galamb teljesítmény:
Ind. galamb elért helyezés teljesítmény %-ban
verseny 1200 db 198 83,013%
verseny 1200 db 240 80 00 %
Össz teljesítmény 2 /2., 163,013: 2=81,50%
A bemutatott példában jól látható, hogy az ideg használt 2/2-es teljesítmény mutató mennyire félre vezető. Hiszen a két 100% teljesítményű galambból az egyik csak a valóságban 81.50 %-os teljesítményt nyújtott.
A számítás magyarázata:
Mint már mondóttam, helyesebben írtam 100%-ot csak a győztesek kapnak ebben a számítási módban. A 20% -lék utolsó galambja pedig 80%-ot kap a kettő között annak megfelelően kapják a %-os pontokat, hogy melyik pozíciót foglalják el. Esetünkben az első galambbal nincs semmilyen számítási probléma. A második galamb második helyezése sem jelent semmilyen számítási problémát, hiszen pontosan a 20%-lék utolsó pozíciójában, helyezkedik el. Ezért itt 80%-os a teljesítménye. Az első helyezés már egy kis magyarázatra szorul. Ez a helyezés a 198., itt úgy járunk el hogy a megnézzük hanyadik a %.-kok között a kérdéses helyezés. Esetünkben ez a 16 és a 17% között foglal helyet. A továbbiakban az eljárás a következő, Tudjuk azt, hogy a %-ok között 12 db galamb szerepel az elsőben 12 a másodikban 12 a tizenkilencedikben szintén 12 db galamb van. Ezért egyet osztjuk tizenkettővel kapunk egy koefficienst (1:12=0,0833333)tehát ez a szorzó szám ebben az esetben a 0,0833333. megállapítjuk a kérdéses helyezés százalékos viszonyát. Ami itt 16%.+ a koefficiens föl szorzott értéke. Ez az érték ebben az esetben a 0,0833333×6=0,49333%
16+ 0,49333=16,49333.ennek a számnak a fordítottja pedig a 83,13% -os teljesítmény.
Véleményem szerint ez a számítás nemcsak az egyes galambok teljesítményéről ad pontos tájékoztatást. De ez adhatja a legpontosabb értékelést. Tenyéssz galambjaink ivadék vizsgálatánál.
Mindössze egyetlen tenyéssz ciklus után tisztában lehetünk egy tenyéssz hím tenyéssz értékével. Ha a hímet csődör módszerrel tenyésztjük. Az összes utódot versenyre küldjük, majd ezzel a módszerrel kiszámítjuk az egyedi teljesítményeket melyek átlagát vesszük figyelembe.