The pigeons artificial insemination
A madarak mesterséges termékenyítése:
Ray D. Owen, Dep't Genetics
University of Wisconsin, Madison, WI (Újra kiadásban Poultry Science 20: 428-431, 1941)
Mivel Burrows és Quinn (1936) egy egyszerű sperma gyűjtési módot fejlesztettek ki, a tyúkféléknél, (csirke-szerű) a madarak, Ez a mesterséges termékenyítést tette lehetségesé. Számos tanulmányban publikálták, az élettani szaporodásbiológiai és hibridizációs eredményeiket.
Kiterjesztve a technológiát a kisebb madarakra, különösen a galambok és galambféléknél való alkalmazásuk tűnik ígéretesnek.
Először az Amerikaianan Gigat kitenyésztésénél alkalmazták ezt a módszert, e-nékülül nem lett volna lehetséges, a kitenyésztésénél használt fajták nagy méretbeli különbsége miatt Majd sikeresen alkalmazták a módszert a kihalás szélén álló vad madaraknál is. Vagy olyan egyébként is kis létszámú populációknál melyek kis csoportokban földrajzilag elszigetelten éltek egymástól. Ezzel biztosítva a genetikai változatosságot.
Továbbá, bizonyos típusú galambok (például tollatlan, rumpless) nem párosodnak normálisan, és a mesterséges megtermékenyítés lehetőséget ad a megőrzésükre.
Bonadonna (1939) munkájában leírja azokat a fajokat galambok, pintyek, kanárik és különböző madarak, amelyekkel sikeresen végeztek laboratóriumában mesterséges megtermékenyítést "amerikai módszert „ A módszert viszont nem írja le azt „ Licenc-ként” titokként kezeli.
Ez viszont arra sarkalt egyes biológusokat, hogy elkezdjenek a témával foglalkozni.
A postagalambokkal előszörRobert Wenus foglakozott. Első lépésként kifejlesztette a kézből való párosítás technológiáját. Melyet aztán tovább fejlesztett.
Mára már Állami támogatással létrehoztak Belgiumban egy gén bankot. Melybe a legkiválóbb tenyéssz és verseny galambokat begyűjtik és spermájukat mély fagyasztással tárolják és értékesítik.
Létre hoztak egy fiók laboratóriumot Hollandiában is. Mindkettőő vezetője Harry Guerts
A postagalambok mesterséges termékenyítése
Harry Geurts.
Bevezetés:
Mára már a tudomány és technika lehetővé teszi számos állatfaj mesterséges termékenyítését. Sőt a költség hatékonyság meg-is követeli ezt.
Most, hogy adott a lehetőség, hogy megőrizzük a legjobb hím galambok, genetikai anyagát. Mégy fagyasztással ( – 190 Celsius fok) korlátlan ideig tárolható. Gondoljunk csak az egytucatnyi Holstein szuper bikára, jelentős részük már régen befejezte földi pályafutását, de újszülött közvetlen utódaik képviselik vérvonalukat. Arra következtetésre jutottunk, hogy célszerű lenne az ilyen génbankokat legalább országonként létre hozni hiszen ez már csak akarat kérdése.
Természetesen ennek is, mint minden újnak vannak pártolói és ellenzői is.
Az ellenzők között e leginkább ilyen és ehhez hasonló vélemények hangzanak el „ A természet rendjét nem lehet megzavarni. Az így született galambokból soha sem lesz verseny galamb. Galamb nem szuper bika. ( Ezek az emberek csak a saját hitetlenségük és szűk látókörükről tesznek tanúbizonyságot) De az igazság egészen más, az így született galambok verseny teljesítménye nem jobb de nem is rosszabb a természetes
módon fogantakénál. Az utódok minőségét egyetlen tényező határozza meg, az pedig a szülők genetikai anyagának minősége. Ezt az állítást amerikai, belgiumi és hollandiai adatok támasztják alá. Az ivadék vizsgálatokat folyamatosan végzik. Mivel ez összetevője az árképzésnek. Sajnos akadnak olyan vásárlok akik nem elégé együtt működőek. Így ez az ivadék vizsgálat elégé nehézkes, mivel nem lehet a gyűrű szám alapján követni az egyedek teljesítményét. Arról nem is beszélve, hogy az alkalmazott technológiák is jelentősen különböznek. ( tartási versenyzői stb. hibák) De a lehetőségét minden képen biztosítani kell az ivadék vizsgálatnak. (saját verseny állomány, teszt telep)
módon fogantakénál. Az utódok minőségét egyetlen tényező határozza meg, az pedig a szülők genetikai anyagának minősége. Ezt az állítást amerikai, belgiumi és hollandiai adatok támasztják alá. Az ivadék vizsgálatokat folyamatosan végzik. Mivel ez összetevője az árképzésnek. Sajnos akadnak olyan vásárlok akik nem elégé együtt működőek. Így ez az ivadék vizsgálat elégé nehézkes, mivel nem lehet a gyűrű szám alapján követni az egyedek teljesítményét. Arról nem is beszélve, hogy az alkalmazott technológiák is jelentősen különböznek. ( tartási versenyzői stb. hibák) De a lehetőségét minden képen biztosítani kell az ivadék vizsgálatnak. (saját verseny állomány, teszt telep)
Ha valakit érdekel a téma. Megadom az elérhetőségeket.
BOX2707 Box33
6201 JA MAASTRICHT 3690 Zutendaal
NEDERLADS
Belgium
Tel: 0031 4336 44528 0032 478 459853
Fax: 0031 4336 44528 artificialpigeon@gmail.com
Mesterséges termékenyítés előnyei:
1., Lehetséges a termékenyítés, már terméketlen vagy nem élő donor után is.
2.,Nagyon egyszerű a vonal tenyésztés.
3., Számos utód nevelhető rövid idő alatt, anélkül hogy az kárósítaná a tenyéssz galambot.
4.,A sperma banknak több lehetőség van a legjobbak hím galambok és az első díjazottak összegyűjtésére, minden kategóriában és minden árfekvésben.
5., Viszonylag olcsón áron elérhetővé teszi az első osztályú fiatalok elérhetőségét.
6., A galamb elhalása után is tenyésztésben marad és értéktöbbletet alkot, a génbankban tárolt termékenyítő anyaga révén, egyébként ez más módszerrel nem megoltható.
7.,Egy ilyen nagyon jó galamb is részt vehet a versenyeken, mivel ha elveszik is marad utána elegendő termékenyítő anyag.
8., A DNS-vizsgálatok eredményeként van egy 100%-os védelem lopás esetére.
9., Amennyiben 10 alkalommal vettek spermát a legjobb hím galambtól, ez elegendő mennyiség ahhoz, hogy annyi utóda legyen, amennyit egész életében nemzett volna.
10. A mélyhűtött sperma egy első osztályú galambtól, Hosszú évekre biztosítja az első osztályút utódokat. Ennek csak a tárolt termékenyítő anyag száma szab határt.
11., A mélyhűtött sperma lehetővé teszi, hogy két eltérő idő intervallumban élő egyedet termékenyítsünk. (Saját megjegyzés: ezzel a módszerrel lehet igazán megvalósítani az Ankeri elméletet.„Jót a jóval” amit egy kicsit átírnék Legjobbat a legjobbal)
12., Végül de nem utolsó sorban. A génbanki állományokkal szerológiai alkalmazásával, el lehet érni az S.P.F szintű állományt. ( S.P.F Specifik Bakterie Free Assest= Specifikus baktériumoktól mentes állomány) Ebben az esetben 100%-an biztosítva van, hogy kifelé semmilyen fertőzés nem megy. Természetesen ennek magasabb szintű technikai feltételei is vannak.
A hímek felkészítése:
A donor egyedeket tartsuk külön ketrecben. Nem vált be a hímek csoportos tartása, mivel egyes példányok hajlamosak az egymás közötti párosodásra. Ezek spermája többnyire kevés és gyenge minőségű a gyakori párzás mait. Jó eredményeket értek el a dupla ketrec használatával melyet középen egy ráccsal választanak el az egyik oldalra helyezzék el a hímet a másik oldalra a stimuláló tojót. A párosodást viszont megakadályozzák.
Fény mennyiség: a hímeket tartsák legalább napi 15 órai nappali fényben, Ha szükség van rá világítást alkalmazzanak. A fény tartam növelését három héttel a tervezett spermavétel előtt meg kell kezdeni. De a stimulálást csak a tervezett spermavétel előtt hat nappal.
Takarmányozás:
Takarmányozzák a hímeket fehérje dús takarmánnyal ( tenyéssz keverék) Fehérje tartalma 16-18% közé legyen beállítva. Jó hatással van a hetente két-három alkalommal adagolt állati eredetű fehérje ( tejtermék tojás)
A donor hímektől a tervezet spermium felhasználás előtt érdemes 2-3 nappal levenni a spermát, mert ez általában már elöregedett. A hímek nem termelnek új ivarsejteket míg az előző ivarsejtek ki nem ürültek a szervezetből. Így biztosítva az új életképes hímivarsejtek termelését.
Spermium Minőség Biztosítás:
A hím ivarsejtek minősége több tényezőtől függ.
Ezek a meghatározó tényezők: a kor az egészségi, a tápláltsági és pszichikai állapot. Éppen ezért a galambokat a műveletre fel kell készíteni épen úgy mint a hagyományos tenyésztésre. Bár ez a donorok esetében kissé eltér a hagyományos tenyésztésétől.
I. Sperma gyűjtés:
Ez a záloga a sikeres mesterséges termékenyítésnek. Számos leírás film található a madarak mesterséges termékenyítéséről, de ez a részlet valahogy vagy kimarad a leírásból vagy a filmen nem látható. Ugyan akkor tudjuk, hogy Burrows és Quinn pontos leírásban foglalták a technológiai leírásukban.
Technikák:
A masszázs technikák teljesen természetes módon alapuló művelet. Ezek a technikák teljesen ártalmatlanok és stressz mentesek. mind a hím és tojó galamb esetében. Kezdőknek ajánlott először egy szelíd hímmel a gyakorlatot megszerezni.
Kondom használata, ennél egy miniatűr kondomot helyeznek fel a tojó kloákájába, és hagyják a hímmel párosodni. Majd a kondommal együtt a spermához is hozzájutnak. Ez még csak kísérleti stádiumban van. A legtöbb tojót zavarja és nem hajlandó párosodni.
Termékenység vizsgálat.
Nem minden sperma alkalmas a fagyasztásra, illetve termékenyítésre.
A sperma minőségét meg kell határozni, amelyet mennyiségi méréssel és mikroszkopikus vizsgálattal lehetséges elvégezni. A hím galamb 0,01-0,03 cc spermát ad le ( ez 5 000 000- 6 000 000 hím ivarsejt).amennyiben kevés a leadott mennyiség az azt jelenti, hogy a sperma már elöregedett, ez látható a sperma mikroszkopikus képén is. (sok a mozdulatlan hímivarsejt) A jó spermiumban óriási kavalkád látható a mikroszkopikus képben. De a galambok képesek viszonylag rövid idő alatt új életképes hímivarsejtek termelésére. A galambok spermiumát a nagyon rossztól a kiválóig szokták minősíteni. Mely adatokat a donor naplóba bevezetnek, ez az ár egyik meghatározó eleme. Mivel a mért értékek döntőek a termékenyítés szempontjából. A tanúsítványt minden esetben mellékelik a spermiumot tartalmazó kapszulához (címkézés). És a tanúsítvány másolatát mellékelik az esetleges sperma értékesítésekhez is, valamint a donor azonosító számát is.
A Spermiumok kizárásának okai a termékenyítésből.
Előfordulhat, hogy a spermiumok szennyezettséget tartalmaznak, ezeket a siker és esetleges fertőzések megakadályozásának biztosítása véget ki kell zárni a felhasználásból.
Ezek a következők lehetnek:
A spermium szennyezett tollal érintkezik, amitől fertőződhet (pl. hasmenéses széklettel fertőzött a toll, vagy egyéb higiéniai hiányosság mait szennyezett toll)
Széklettel úrínnal fertőződik a művelet közben, ( általában fiatal gyakorlatlan hímekkel fordul elő.)
Vérrel szennyezett, ez a durva bánásmód következtében fordulhat elő. A kapilláris erek megszakadnak a kloákában.
A Sperma felhasználás módjai:
A begyűjtött friss sperma felhasználható azonnal egy tojó termékenyítésére. Hígítva több tojó termékenyítésére. Vagy fagyasztva későbbi felhasználásra.
A kutatások a következő átlag termékenyülési mutatókat adták.
Hígítatlan friss sperma használata után a termékenyülési arány 50%
Hígított friss sperma használata után 65-70 % a termékenyülési arány
Mélyhűtött sperma használata esetén a termékenyülési arány 90%
Ennek oka abban rejlik, hogy fagyasztásra csak a valóban kiváló minőségű spermiumokat használják.
A hígításra a Rigler oldatot találták a legalkalmasabbnak.
A spermium hígítása:
Erre a célra a legalkalmasabb a Rigler oldat, 1 cc/ 3 cc arányban.
Tojók mesterséges termékenyítése:
A tojók kiválasztása:
Természetesen a tenyéssz tojók kiválasztásánál is törekedni kell, hogy a legkiválóbb genetikai állománnyal rendelkeznek. Mivel az utódok minőségét épen olyan mértékben határozzák meg mint a donor hímek. (50-50%)
Tojók előkészítése a mesterséges termékenyítésre.
Ennek lehet több -féle változata, attól függően, hogy milyen felnevelést választanak.
A tojásokat dajkaságba adják, vagy a dajka hím neveli fel a fiatalokat az tényésztojóval közösen. Ez általában a tényésztojók létszámától függ. Érdemes a kiválasztásnál az tojók ivadék vizsgálati eredményét figyelembe venni.
Az egyik lehetséges változat Amikor a tényésztojók nevelik a fiatalt. Ebben az esetben a tényésztojókat a dajka hímekkel kell elpárosítani, olyan módon, hogy stimulálják egymást, de párosodni ne tudjanak. Erre tökéletesen megfelel az özvegy fakk. A termékenyítést a 3és 6 nap között kell végezni. A 8. napon végzett termékenyítés után általában csak a második tojás termékenyül meg. Ugyanakkor ebben az időszakban a donor hímet is stimulálni kell amennyiben friss spermával kívánnak dolgozni.
Amennyiben fagyasztott spermát akarnak alkalmazni akkor csak a tojókra kell koncentrálni.
A másik változat amikor csak kevés tényésztojó áll rendelkezésre.
Érdemes olyan ketrecet készíteni, amely két oldalán elhelyezünk két -két rácsal ellátott cellát és középre egy dupla nagyságút. A két oldalra helyezzük a tojókat és középre a stimuláló hímet. Ezt érdemes három oldalról rácsal ellátni és úgy, hogy körül járható legyen, és az etetést itatást kívülről meglehessen meg oldani. Helyezzenek a tojók cellájába fészek tányért is.
A termékenyítést itt is 3-6 nap között érdemes él végezni. Ez után a stimuláló hímet ellehet távolítani. Terméseztessen gondoskodni kell megfelelő dajka párról is. Ha a tojók eltojták a tojásokat megfelelő regisztráció után dajkaságba lehet adni. És kezdődhet a művelet elölről.
Fény mennyisége:
Tartsák a tojókat legalább 15 órai nappali fényben. Korai tenyésztés esetén alkalmazzanak rá világítást. Ezt legalább három héttel a tervezett termékenyítés előtt meg kell tenni.
Takarmányozás: Alkalmazzanak jó minőségű tenyéssz keveréket, a fehérje értéket 17-18% közé állítsák be. Jó hatással van itt is az állati fehérje alkalmazása heti két -három alkalommal.
A tojók mesterséges termékenyítés technikája:
Ezt a műveletet legjobban két személy tuja elvégezni. Az egyik személy egy székre ülve a galambot fejjel lefelé a combjaival tartva, szabaddá teszi a tojó kloákáját, és egy kissé megnyílta. A másik személy az inszeminátor pedig egy pepitába felszívja a spermiumot és egy kissé bal oldali irányba hátra a gerinc felé közvetlen a petevezetőbe injektálja. Alkalmazható a kloáka tágabbá tételére egy értágító fogó is de vigyázva, hogy ne okozón fájdalmat.
Ne használjanak üveg pipettát mert sérülést okozhat keménysége folytán, erre legalkalmasabb a műanyag pipetta. Továbbá az inszeminátornak nagy segítséget jelent egy fejre illeszthető nagyító és egy lámpa. Természetesen a művelet nagy figyelmet és gyakorlatot igényel.
Tenyésztési termékenyítési ütemterv készítés:
Ennél a szaporítási módszernél egy naprakész pontos ütemterv készítése a siker elérése céljából elengedhetetlen. És ennek pontos betartása nélkülözhetetlen.A tervet pontosan ki kell dolgozni A megvilágítástól a takarmányozási programon át egészen a dajkásításig.
A donor hímeket a tenyéssz tojókkal, valamint a dajka párokkal szinkronizálni kell.
Ezeket az időpontokat jó ha előre rögzítik. És pontosan betartják.
Referens :
Bonadonna T. 1939. Artificial Insemination of Birds. Seventh World's Poultry Congress and
Exposition, Proceedings: 79-82.
Burrows WH and JP Quinn, 1939. Artificial Insemination of Chickens and Turkeys. Circular No.
525, USDA, Washington, DC 12 pps, illus.
Quinn JP and WH Burrows, 1936. Artificial Insemination of Fowls. J Hered. 27: 31-37, illus.
______________
Ray D. Owen, Dep't of Genetics
University of Wisconsin, Madison, WIReferences
Bonadonna T. 1939. Artificial Insemination of Birds. Seventh World's Poultry Congress and
Exposition, Proceedings: 79-82.
Burrows WH and JP Quinn, 1939. Artificial Insemination of Chickens and Turkeys. Circular No.
525, USDA, Washington, DC 12 pps, illus.
Quinn JP and WH Burrows, 1936. Artificial Insemination of Fowls. J Hered. 27: 31-37, illus.
______________
Ray D. Owen, Dep't of Genetics
University of Wisconsin, Madison, WI
Nyílatkozat a szerzöi jogokról: minden jog fentartva,
29-05-2013. Attila Kajtár
}