Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés

A síker öt pillére. Tenyésztés. Takarmányozás. Tréning. Egészség. Dúc.

Q & A magazin Ad

A fény hatása a galambokra.
Burkard Sudhoff és René Becker előadása.

Burkard Sudhoff: Hölgyeim és uraim, mielőtt ténylegesen a galambokról beszélnék, szeretnék utalni egy kicsit a természet rendjére. A fény jelentősen befolyásolja az élet egész területét. Nem csak azt tudjuk, hogy az embereknek a tavasz örömöt jelent, de ez az állatvilágban is széles körben látható. Mi sajnos ennek egyértelműségével gyakran nem vagyunk tisztában. Macskák a növekvő nappalok hatásához pontosan igazodnak.A fénytartam hat-hét hetes nyári kiterjedése, a macskákat párzási ciklusba hozza. Van más példa is. Nézzük a lovakat. A kancák a legrövidebb napokon párzás képesek. Lovak olyan állatok, hogy szükségük van a csökkenő napokra, hogy nemi ciklus meginduljon. Juhok tavasszal szülik a bárányokat. De a párosodás, öt hónappal azelőtt volt, még a csökkenő naphosszak idején. Ez három példa a mindennapi életből, amelynek bizonyítják, hogy a napfény hossza befolyásolja az élet egész területét a nemi vágytól a születésig és így az élet megőrzését is.
Mit kell csinálni a postagalambjainkkal? Tudjuk, hogy azok késszen állnak egész évben a megváltozott életkörülményeik miatt a szaporodásra. De ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy a vedlés folyamatát a napfény hossza továbra is befolyásolja. Az egyértelműség kedvéért, készítettem néhány diákkal. Egy táblázatot, feljegyeztük a napkelte és napnyugta idejét, szülővárosomban a Mönchengladbach. Mindannyian tudjuk, hogy nem ez az abszolút érvényes. Jelentős különbségek vannak az időben, például átállás a nyári időszámításra, majd vissza a téli időszámításra. Az utolsó oszlopban láthatjuk a napsütéses órák számát naponta. Twilight idő különösen a nyári hónapokban nyilván való. Ez júniusban, a naplemente 21-én 21:26 óra, ha tudjuk, hogy még mindig van fény 22:30 óra. A nap sugarai visszaverődnek a légkörből, aminek az a következménye, hogy esténként eltarthat akár 17 órán át és hosszabban.
Januárban ezzel szemben rendkívül rövid. A görbék szemléltetik ezt a ciklust. Ezek viszonylag szimmetrikusak. Ha megfigyeljük a galambokat a vedlés során, akkor észre kell venni valamit. A vedlés, először csak lassan halad, június közepéig csak lassan egy-egy tollat dobnak. De a leghosszabb nap a meghatározó, ekkor a vedlés előrehaladása intenzívebbé válik. Aztán júliusban, amikor a napok rövidebbek kezdenek lenni, akkor azt tapasztaljuk, hogy felgyorsult a vedlés. Ez különösen nyilvánvaló augusztusban. Ekkor van a legnagyobb csökkenés a napfénytartamban. Minek következtében, egy erős gyorsulás tapasztalható a vedlésben, éppen akkor, amikor a fiatalok versenyére kerül sor. Lépjünk tovább, vegyük figyelembe, hogy később, a napi fénytartam jelentősen csökken. Így októberben, a vedlés is véget ér.

A márciusi áprilisi fiatalok nem kezdik azonnal a vedlést tavasszal, de a későbbi időpontban kelteknél, azt találjuk, hogy, az elválasztás után azonnal kidobják az első evező tollat. Náluk a vedlés gyorsan tovább folytatódik. Láthatjuk, hogy az egész vedlés folyamatát, a napfény hossza befolyásolja. Rengeteg természetes fény, gyors vedlést, kevés napfény csak mérsékelt vedlést eredményez.

Ezen kívül létezik egy téli tenyésztési gyakorlat is Németországban már húsz éve. Belgiumban és Hollandiában régebben. Itt a vedlés lefolyása egy kicsit másképp alakul. Ha a tenyésztő párosított november végén, a fiatalok már januárban kikelnek, a legrövidebb nappalok idején. Nem kezdenek vedleni. Ezek a galambok fiziológiailag nagyon más állapotban vannak. Ezek csak áprilisban vagy májusban kezdik a vedlést még óvatosan, mint azok a fiókák, akik márciusban keltek ki. A téli fiatalok gyakran májusáig nem dobnak tollat. De jön a leghosszabb nap, ez jelentősen felgyorsítja a vedlés. Ebban az időben a fiatal nem rendelkeznek előnyel a tavaszi kelésű fiatalokkal szemben.Mivel a hormonális fejlődése , a nem kielégítő fényviszonyok miat lasabban megy végbe. A probléma a fiatalok versenyével kezdődik, nevezetesen amikor az ötödik vagy a hatodik evezőt dobják.
Mi történik ilyenkor valójában, ha a fiataloknak kelése télen volt, Akkor itt kevés a fény ahhoz, hogy a fiatalok hormonálisan fejlődjenek. Tíz óra, amely a február végéig tart. Ez egy elég hosszú sötét periódus, hogy megakadályozza a vedlés kialakulását.

Tehát, ha a nappali 10-10 óra harminc perc limit, ez elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a vedlés megindulását. Amikor júniusban a fény jellentősen megemelkedik. Ennek következtében aztán reggel és este három órán keresztül több a fény mennyiség. Az elsötétített galambok ténylegesen azonnal megkezdődik a vedlést.. A hirtelen sok fény stressz, a szervezetre. Mivel a fény irányít számos anyagcsere-folyamatot, amelyek megakadályozzák vagy inditják a vedlést

Ez újabb három-négy hét. Aztán már ott van a a július közepe vége, amíkor a fiatalok kezdik a vedlés. Így a fiataloknak van egy optimális teljesítményre lehetőségük a fiatalok versenyén.(Ne feledjük a nyugat Europaiak kb. három héttel korábban kezdik a fiatalok versenyét) Általában csak egy vagy két tollat dobnak. Szóval, a elsötétítés egy nagyon hatékony módszer. Biztosítja, hogy a fiatalok jó tollazattal vegyenek rész a fiatalok versenyén.
Az elsötétítés eltarthat egészen junius végéig, azaz addig, amíg a napok egyre rövidebbek újra. Kéthét alatt már egy órával rövidül a napfény tartam. A hirtelen nyári stressz, szintén egészségügyi problémákat okozhat. Kilenc nap alatt kitör a fiatalok betegsége. Tudnunk kell, hogy ilyenkor menyíre fontos a betegség ellenörzés alatt tartása . Öt vagy hat nap, a fiatalok rendbe jönek, iés sikeresen vesznek részt a fiatalok versenyén
Szóval az elején a sötétség február végén. Később a leválasztott fiatalok lépnek a lesötétített fiatalok dúcába. De ezek az fiatalok a fészekben már kaptak 12 14 óra fényt, így előfordul,hogy választás után, dobnak egy -egy tollat, de aztán megáll. Ez is erősen függ a sötétítés intenzitásától.
Van még két lehetőség, hogy befolyásoljuk a választott fiatalokat a fénnyel. Az lehetőség, hogy rávílágítunk az elválasztás után februárban a sok fény. Ez meghosszabbítja a napot a mesterséges fénnyel és 20 óra, hosszat, hajnali négytél este 12 óráig. Így ez kezdeményezi a vedlés, egy jóval korábbi időpontot. Ha a galambok már kidobták az első tollakat, akkor vegyük a fény takarmányt-vissza 11 órára, és ezáltal felgyorsul a vedlés. Május végén vagy június elején, álljunk vissza, hogy a szokásos nyári fénymennyiségre. Ez azt jelenti, hogy a vedlés lassul majd le áll. A folyamat egy kicsit költséges és bonyolult.
A másik lehetőség az, hogy először hagyjuk a dolgokat természetesen. Majd Június 21-től elhomájosítunk. Úgy, hogy a Június 21-kei fény mennyíséget szimuláljuk a dúcban. Ezzel jelentősen lassítjuk a vedlés lefolyását normális. 21-től Június majd a dátumot ki kell terjeszteni. . A fiatalok már addig is,A fiatalok ekkora már dobtak kétt tollat, majd agusztusban dobnak mégegyet, és így a fiatalok versenyére nagyon jól tollazattal fognak rendelkezni. És most befejezem az előadást, és átadom a szót kollégám -nak Dr. René Beckernek.

René Becker: Hölgyeim és uraim, már sokat hallottam, hogy mi történik egy galambbal, ez az amit őnők láthatnak kívülröl. Szeretnék ha valamit most megnéznénk , mi történik a galambbal, amit nem látunk. Remélem, ez nem túl bonyolult. Azt vitatták sokan néha erőszakossan, hogy az elsőtétítés következménnyel van a fiatalok későbbi teljesítménye szempontjából. Mi történik élettanilag a galamb szervezetében? Azzal kell kezdeni, hogy a vedlést nagymértékben szabályozzák a nemi hormonok és a pajzsmirigy hormonja a tiroxinja. Tudjuk hogy valós példa, hogy a sejtek funkciótját a jód is írányítja. A fő funkciója a pajzsmirigynek a Jodtárolása és képződésének pajzsmirigy hormonok tiroxin (tiroxin, T4) és trijód-tironin (T3) és a peptid hormon kalcitonin. A jód-tartalmú pajzsmirigy hormon által termelt pajzsmirigy follicularis epithelsejtek (thyreocitákban), és fontos szerepet játszanak az energia-metabolizmus és a növekedésében az egyedi sejteknek az egész szervezetben. Melatonin receptorok a sejtben, ez egy nyugtató, hormon, amely meghatározza a pajzsmirigynek a tevékenységét és a nemi vágyat csökkenti . Télen, a sötétben sokk melatonin képződik, és enek hatására a szervezet egy nyugalmi fázisban van. Ha viszont több fény van, kevesebb melatonin termelődik. Ha galambokat elsötétítjük, akkor hamisan azt sugallja a szervezetüknek, hogy tél van. Ezért ismét több melatonin keletkezik, ami viszont gátolja a vedlését a galamboknak. Ha ismét több fényt adunk a galamboknak, nem azonnal kezdik a vedlést Az állatokat stressz éri, a szervezet belső folyamatainak igazodnia kell a megváltozott helyzethez, és ez eltolja kis időre a vedlés kezdődését. Csak miután ez a szakasz véget ér, Kezdödik ismét a vedlés.
Vajon ez hatással van a galambok következő évi teljesítményére?
Újra és újra, tárgyalják ezt az ügyet, egyes tenyésztők jól szerepelnek a fiatalok versenyén és az öregek versenyén nem érnek el ezekkel a galambokkal megfelelő eredményt. Akár az elsötétítéses módszert akkár pedig a rávílágításos módszert alkalmazák. És utána kijelentik, hogy ez nem a helyes ut. Amikor a fiatal madarak egészséges és jól képzettek, nagyon kimagasló teljesítményt képesek elérni. Emellett nem szabad megfeledkezni, hogy vannak olyan galamb vonalak, amelyek korábban érnek, és kiváló eredményt érnek el a fiatalok versenyén . Vannak későn és koraérett vonalak. Ha a galamb idősebb, más dolgok játszanak egyre fontosabb szerepet . Minél idősebbek a galambok, annál a inkább a minősége kerül előtérbe. Ez minden bizonnyal azzal magyarázható, hogy az évek során a tanultakat jóbban hasznosítják. Ez a fiatalok versenyén álltalában nem így van. Vegyük például a raj visszatérését. De ha a galamb nem minőségi, akkor repül körbe körbe a rajjal és öregedés semmit nem határoz. Ennek semmi köze az elsőtétíshez, mint a fiatal korban. Számomra egyértelmű, hogy nincs negatív hatással a későbbi életben a galamb teljesítményére. A tapasztalataimból megtanultam, hogy a minőségi öreg galamb döntő fontosságú. Természetesen a fiatalok is, miután a fiatalok versenye befejeződőtt is jól kell gondoskodni rólok. Jöhet a szokásos módon a vedlés. Azt tapasztaltuk, hogy sokan a fiatalok versenye után is , órákig tréningezik a fiataljaikat. Mások azonnal végre hajtják a selejtezést és áthelyezik a fiatalokat a verseny dúcba.Ezt nem szabad csínálni , mert ez ismételt stresz a fiatalok számára és tovább késlelteti a vedlést.És a gondok ezekből adodnak.

 Arra kérem a tisztelt olvasót, ha úgygondolja, hogy megérte  a cikket elolvani nyomjon egy tetsziket Kösz.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 21
Tegnapi: 61
Heti: 216
Havi: 1 673
Össz.: 626 299

Látogatottság növelés
Oldal: Mégegyszer az elsötétisről és rávílágításról
Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés - © 2008 - 2024 - sky-steeds-postagalamb.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »