Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés

A síker öt pillére. Tenyésztés. Takarmányozás. Tréning. Egészség. Dúc.

                            Örökölt sokféleség.

 

Egy kis genetika mindenkinek kell.

Nincs sem a növénytermesztésben sem az állattenyésztésben, még egy annyi nyitott kérdéssel rendelkező terület, mint éppen a postagalamb sportban. Míg a más sporttenyésztésnél, a versenyek a szemünk előtt zajlanak, addig a postagalambok esetében csak találgatásokra vagyunk utalva. Az ügetőn vagy a galoppon látható hogy a ló vagy a hajtója hibázott, a verseny agaraknál látható, hogy agarunk pl. kisodródott a kanyarban ezért nem tudott győzni.

Az is látható, hogy az adott egyed a verseny idejére jól volt-e felkészítve. Ugyan ez a postagalamboknál nem igazán látható, mivel a leg gondosabb felkészítés is hiába való, ha az időjárás beleszól az adott versenybe. A lovas sportokban már az adott futam idejére tudják a lovakat topformába hozni. Ugyan ez a postagalamb sportban csak részlegesen lehetséges. A tenyésztésben is megsejtésekre vagyunk utalva, hiszen számunkra nem a küllemi jegyek, hanem a belső tulajdonságok az elsődlegesek. A tenyésztésben is jelentős ellent mondás van. Hiszen a jó teljesítményű versen galamb szükségképpen heterozigóta, ez teszi lehetővé a kifogástalan egészségi állapotot a kitartást, a pszichikai fittséget. Ennek a gén kombinációnak köszönhető a magas teljesítmény. Ugyan akkor a tenyésztésnél ebből eredően már problémák adódnak. Mivel a heterozigóta egyedtől nem várható el egységes örökítés ebből következik, hogy a mendeli hasadási törvénynek megfelelően fog örökíteni. Viszont a homozigóta egyedek nem alkalmasak a versenyzésre a beltenyésztési depresszió miatt, nagy kérdés a beltenyésztésnél, hogy meddig érdemes elmenni. Továbbá az is nagy kérdés, hogy a nagy teljesítményű egyedünket, hogyan tudjuk a tenyésztésben a legjobban hasznosítani, ő az, akiben a csúcsteljesítményre való képesség meg van. Ezekből a kérdésekből következik, hogy valamilyen módon bele kell avatkoznunk az öröklés menetébe, valamilyen szinten irányítanunk kell. Ami genetikai ismeretek nélkül nem képzelhető el. Itt viszont újabb kérdés merül fel, mennyi az a genetikai ismeret, amire az átlag tenyésztőnek szüksége van. Hiszen minden tudás annyit ér amennyit hasznosítani tudunk belőle. Nem hiszem, hogy olyan genetikai ismereteket hasznosítani tudnánk, amelyekhez laboratóriumi körülmények szükségesek. Viszont annyi mindenképpen szükséges, hogy bizonyos öröklődési eseteket felismerjünk és hasznosítani tudjunk. Ha megnézi Andreas Drapával készült riportot, az öt képen jól látható az öröklés, mégpedig az, hogy a sötét kovácsolt hím és kék tojó utódai intermedier öröklődésűek, a szín tekintetében, mind három világos kovácsolt. Ebből következik. Hogy az intermedier öröklési mód és a nagy teljesítmény kapcsoltsági viszonyban vannak egymással.

Az ilyen és ehhez hasonló esetek felismeréséhez elegendő a Mendeli genetika. Ehhez kívánok segítséget nyújtani a továbbiakban.

 

MENDELI GENETIKA

 

Gregor Mendel. Morvaországi paraszt családban, született. Tanulmányait a Bécsi európai rangú egyetemen végezte tanárai között voltak. Doppler a fizika, Unger a botanika professzora, a sejtelmélet elfogadott diszciplína megalkotója. természetrajz szakon. Mai megfelelője biológia-kémia, biológiai-földrajz.  Ágostonrendi szerzetes lesz a Brünni Apátságban. Kísérleteit az apátság kertjében végzi elsősorban borsóval, de más növényekkel is.

 

. Mendel három törvénye

Brünn (Brno) természetrajzi társaság ülésén hangzik el, először majd jelenik meg nyomtatásban (1865-66), kortársai, nem ismerik fel a jelentőségét, pl. Naigeli.1900-ban

hárman egymástól független kutató fedezik fel újra. Ezek: De Vries, Correns, Tsermak.   Több könyvtárból is felbontatlanul, kerülnek elő Mendel eredeti publikációi. Darwin könyvtárában szintén megtalálták.

 Szerencsés a modellválasztás volt a borsó, a kísérletekhez mert öntermékenyülő növény, sok fajtáját termesztették „bel tenyésztett vonalak”, „tiszta származék sorok”, „homozigóták” voltak.

A „diploiditás” koncepciója: „a megtermékenyítéshez egyetlen pollen elegendő” bizonyítás orchideán); Mendel saját bizonyítása borsón.

  Mendel megoldása: önálló részekre bontja a habitust „merkmal” (ismertető jel) azaz öröklődő tulajdonság változatok, ma öröklődő fenotípusos variációknak nevezzük, a genotípus szintjén allélikus változatoknak, ill. génnek, molekuláris szinten mutáns alléloknak.

 

Az F1 nemzedék UNIFORMITÁS törvénye (Azaz, homozigóta tiszta származék sorú szülők  Parentális nemzedékek: P1 x P2 keresztezése egységes genotípusú (hibrid, heterozigóta) és fenotípusú (domináns/ intermedier, ko-domináns)  Filiális 1 F1 utódnemzedéket eredményez. A RECIPROCITÁS törvénye, azaz a szülők felcserélése esetén a keresztezés azonos  F1 nemzedékhez vezet P1 anya x P2 apa = P2 anya x P1 apa. Azaz a petesejt és a hímivar sejt azonos mértékben járul hozzá az utódhoz (ma már tudjuk, hogy a reciprocitás törvénye azokra a génekre igaz, amelyek a kromoszómákon helyezkednek el: ezek a „kromoszómális”, sejtmagi, „zigótikus” gének. Az extra kromoszómális elemeken, azaz plazmidokon, kloroplasztisz DNS-en, mtDNS-en, elhelyezkedő gének öröklődése nem követi a reciprocitási szabályt, mivel csak az anyai allélok adódnak csak tovább (anyai öröklésnek nevezzük.)

     

A HASADÁS törvénye Az F1 monohibrid, azaz egyetlen tulajdonságra heterozigóta nemzedék inter-se egymás közötti, véletlenszerű keresztezéséből létrejött második, azaz F2 nemzedék „hasad”, azaz nem egységes fenotípusú, hanem megjelennek a nagyszülői (P1, P2) tulajdonságok (fenotípusok). Ha csak egyetlen gént veszünk figyelembe a hasadás a genotípus szintjén 1:2:1, a fenotípus szintjén 3:1 (domináns/recesszív öröklődés esetén), vagy 1:2:1 (ko-domináns és intermedier öröklődés esetén).

 

A FÜGGETLEN KOMBINÁLÓDÁS (HASADÁS), vagy SZABAD KOMBINÁLÓDÁS törvénye „azaz egyes tulajdonságok génjei egymástól függetlenül öröklődnek, más szóval, szabadon kombinálódnak”. Ma már tudjuk, hogy nem az egyes gének (és alléljaik). Hanem az őket hordozó kromoszómák kombinálódnak szabadon a meiozis során. Az (inter-se di hibrid, azaz két tulajdonságra heterozigóta) F2 nemzedék 9:3:3:1 fenotípusos hasadása, és különböző akkor ez valamelyik tulajdonsággal már kapcsoltan öröklődött volna.  Azokra a génekre, amelyek egyazon kromoszómán helyezkednek el, egyazon kapcsoltsági csoportba tartoznak, már nem érvényes a III. törvény, s ez esetben a gének kombinálódását a Crossing over törvény írja le).

 A MONOHIBRID öröklésmenetek (Mendel I. és II. törvénye)

A tiszta származék sor fogalma: a beltenyésztés során egyre inkább nő a homozigótaság foka az utód nemzedékekben. Ha már nem észlelhető hasadás, azaz az utód nemzedékek tagjai geno és fenotípusukban azonosak tiszta származék sorhoz jutunk, amelynek minden tagja homozigóta. (Kivétel az „ellensúlyozott letalitás” esete, lásd. A későbbi fejezetekben). Feltételezzük ugyanakkor, hogy mutáció nem történt a nemzedékek egyetlen tagjában sem.levezethető variációi jelzik a III. törvényt (pl. recesszív episztázis: 9:3:4; Komplementer öröklés: 9:7; Poliméria: 15:1; Domináns episztázis: 12:3:1; Inhibitor öröklés: 13:3). A Mendel által vizsgált 7 tulajdonság génjei mindegyike, szerencsés véletlen folytán, más-más kromoszómán van, így bármelyik di hibridre érvényesült a III. törvény. A borsónak pedig éppen 7 a haploid kromoszóma száma. Ha azonban egy 8. tulajdonságot is vizsgáltak volna,

 

 

Allél fogalma: Egy adott gén lehetséges változatai.

Ha egy vizsgált szervezet diploid, akkor minden sejtjében minden kromoszómája két példányban van jelen. Mivel a gének a kromoszómákon lokalizálódnak, az adott gén is két példányban található minden sejtben a két homológ kromoszómán. (A homológ kromoszómák eredete: az egyik a hímivarsejt, a másik a petesejt révén került a zigótába. Pl. az embernek 23 féle kromoszómája van, s az ivarsejtek egyesülése révén alakul ki a testi sejtekre jellemző 2n=46-os kromoszómaszám.)

Az adott gén tehát két példányban található a szervezet minden sejtjében, ezért allélpárról beszélünk.

A letális allél

Letális: halálos, az élettel összeegyeztethetetlen. A létfontosságú gén, működésre képtelen allélja. Értelem szerűen recesszív!  Homozigóta recesszív állapotban halálos, heterozigótában túlél és fennmarad (vö. komplementáció jelenségével).

Letális, tehát azaz allél, amely megakadályozza az ivarérettség elérését / kifejlődését, ezáltal az egyed nem tud hozzájárulni génjeivel a következő nemzedékhez (a faj fennmaradásához). Madaraknál általában már a tojásban elhal. Galamboknál is.

 

 Homozigóta vagy heterozigóta:

Az allélpár tagjai lehetnek teljesen megegyezőek, és bizonyos mértékig eltérőek. Teljes egyezés esetén a szervezet az adott gén által meghatározott tulajdonságra nézve homozigóta, eltérés esetén heterozigóta. A homozigóták az adott tulajdonságra nézve csak egyféle, a heterozigóták kétféle ivarsejtet hoznak létre

 Domináns vagy recesszív:

Amennyiben heterozigóta egy szervezet, az adott tulajdonság kialakításába elvileg az adott gén két allélje szólhat bele. Ha az egyik allél egyértelműen megszabja az adott tulajdonságot, s a másik nem tud részt venni ennek kialakításában, az előbbi allél a domináns az utóbbival (recesszívvel) szemben. Ha az adott tulajdonság a két allél együttműködése révén jön létre, nincs köztük dominancia-recesszivitási viszony. Ebben az esetben a heterozigóták mind az egyik-, mind a másik allélt hordozó homozigótáktól eltérő tulajdonságot mutatnak.(Intermedier)

Intermedier öröklődés:

Az Intermedier (részlegesen domináns) öröklésmenet

Vegyük példának azt az esetet, amikor az allélok hatása egyszerűen összeadódik (additív génhatások). Ez esetben az F1 heterozigóta köztes fenotípusú a tőle eltérő fenotípusú homozigóta szüleihez képest. F2-ben 1:2:1 hasadást tapasztalunk geno és fenotípusban egyaránt, s a fenotípus jelzi a genotípust is. Közismert tankönyvi példa a csodatölcsér piros (A/A), rózsaszínű (A/a), fehér (a/a) virágszíne öröklődése.

 

 Genotípus és fenotípus:

Az adott gén alléljei meghatározzák az általuk kialakítandó tulajdonságot. Az így kialakított tulajdonságot fenotípusnak, a tulajdonság mögött álló genetikai hátteret (géneket, alléleket) genotípusnak nevezzük.

Kapcsoltsági viszony:

Azoknál a géneknél melyek egy ugyanazon kromoszómán helyezkednek el, kapcsoltsági viszony áll fent. A postagalambászok között ismert jelenség, mikor a jó teljesítmény bizonyos külső jegyekkel kacsolható össze.

a jó teljesítmény bizonyos külső jegyekkel kacsolható össze.

Fenotípus és fenokópiaKét egyed kinézetre lehet azonos, noha lehet az egyik homozigóta vad genotípusú, míg a másik homozigóta recesszív. Az egyik kopírozta a másikat. Tegyük fel, hogy a homozigóta recesszív egyed fenotípusa öröklődik. A homozigóta vadtípusú egyed hasonló fenotípusát tehát valamely más külső körülmény/beavatkozás okozta, hasonló, de nem öröklődik.

 

                                                                                                                         Leggyakrabban alkalmazott genetikai jelölések:

 

Leggyakrabban egy gén alléljeit az ÁBC ugyanazon betűjének kis és nagy változatával jelölik. Pl. így:

A - a

 

Szintén gyakori a rendszerint a természetben található változatot plusz kitevővel ellátott kisbetűvel, a mutáns változatot kitevő nélküli kisbetűvel jelölni. Pl. így:

 

a+ - a

 

Amennyiben az allélek között domináns recesszív viszony áll fenn, általában a nagybetű, vagy a plusz kitevős betű jelöli a dominánst.

(A jelölések természetesen igen sokfélék lehetnek.)

 Genotípusok felírása:

Továbbra is feltételezve, hogy diploid szervezettel dolgozunk, az adott gén két allélját kell feltüntetnünk. Két homozigóta és egy heterozigóta genotípus írható fel. Pl.:

Homozigóták genotípusa: AA, aa

Heterozigóta genotípusa: Aa                                                                                                                               

Vizsgálhatjuk természetesen egyidejűleg egynél több gén alléljeinek sorsát is.

Pl. két gén két alléles rendszer: A – a és B – b betűket használva:

Homozigóták genotípusa:

AABB, AAbb, aaBB, aabb

Heterozigóták genotípusa:

AaBB, AaBb, Aabb, AABb, aaBb,

 

Ha már kétgénes rendszerünk van, szükséges rendet teremtenünk az allélek felírása terén, ugyanis lehetőségünk van az esetleges kapcsoltsági viszonyok jelölésére is.

Ha a két gén más-más kromoszómán van, a tulajdonságok szabadon kombinálódnak.

Ha a két gén azonos kromoszómán van, a két gén kapcsoltan öröklődik, és a genotípus felírásával utalnunk kel a kapcsoltsági viszonyokra is. Ajánlatos a következő – törtvonalas – jelölési mód alkalmazása. Így a kromoszómapár egyik tagján helyet foglaló alléleket a számlálóban, a másik tagján levőket pedig a nevezőben tüntetjük fel.

Pl. egy heterozigóta genotípusa, melyben a két domináns allél az egyik kromoszómán, a két recesszív pedig a másik kromoszómán (= cisz helyzetben) található:

 

AB/ab

 

Ha az egyik kromoszómán a domináns ’A’ mellett a recesszív ’b’, a másikon a recesszív ’a’ mellett a domináns ’B’ foglal helyet (= transz helyzet):

 

 

Ab/aB

 

 Hányféle ivarsejtet hoz létre a vizsgált egyed?

Ha egy gén két allélját figyeljük, egy heterozigóta (A/a) vagy az egyik, vagy a másik allélt juttathatja az ivarsejtjébe. Az ivarsejtek fele ’A’, fele ’a’ allélt hordoz.

Ha két gén két alléljának a sorsát követjük nyomon, a heterozigóta (egyelőre jelöljük így: AaBb) már négyféle ivarsejtet képezhet:

 

AB, Ab, aB, ab

 

Hogy a fenti ivarsejtek milyen arányban jönnek létre, attól függ, hogy milyen a gének elhelyezkedése a kromoszómán. (Géntérképezési lehetőség.)

 

A.) Ha a két gén nem ugyanazon a kromoszómán van, a meiózis során a két kromoszómapár tagjai egyforma eséllyel jutnak együtt az ivarsejtekbe. Ezek egy negyede ’AB’, egynegyede’Ab’, egy negyede’aB’, egy negyede’ab’lesz   

 B.) Ha a két gén azonos kromoszómán, egymástól nem nagyon távol helyezkednek (kapcsolt gének), az azonos kromoszómán levő allélek nagyobb eséllyel jutnak együtt az ivarsejtekbe, de rendszerint kapunk másféle ivarsejteket is.

------------------------------------------

AB/ab genotípus esetén: ’AB’ és ’ab’ ivarsejt több lesz, ’Ab’ és ’aB’ ivarsejt kevesebb.

Ab/aB genotípus esetén: ’Ab’ és ’aB’ ivarsejt több lesz, ’AB’ és ’ab’ ivarsejt kevesebb.

A jelenség magyarázatát lásd a „test cross” tárgyalásánál!

 

C.) Ivarsejtféleségek megállapítása több gén esetén:

Egy- és két gén alléljeinek sorsát könnyen nyomon lehet követni fejben is, de három gén két alléles rendszerben a heterozigóták (pl. ABC/abc) már 8 féle ivarsejtet hoznak létre.

Általánosságban: ’n’ számú gén két – két allélját feltételezve: 2n féle ivarsejt jön létre.

Hogyan tudjuk maradék nélkül felsorolni az összes lehetséges ivarsejt típust? Ebben segít pl. a villás elágazási rendszer használa.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 79
Heti: 142
Havi: 1 428
Össz.: 627 991

Látogatottság növelés
Oldal: Genetikai alapok
Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés - © 2008 - 2024 - sky-steeds-postagalamb.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »