Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés

A síker öt pillére. Tenyésztés. Takarmányozás. Tréning. Egészség. Dúc.

A szerzöi jogról: Az oldalon található szelemitermékek kizárólagos tulajdonosa a szerző, olvasáson kívüli bárminemű felhasználás csak a szerző írásos engedélyével lehetséges. 

Silvio Mattacchione end co

 

Kaptam egy E-mailt a következő címről silvio@silvio-co.com. A cím mögött Silvio Mattacchione és társai vannak, Akik galamb tenyésztési konzultánsok. A rövid bemutatkozásból kiderül, hogy minden náluk jelentkező és részletes információt szolgáltató tenyésztőnek, személyre szabott tenyésztési tanácsot szolgáltatnak. Természetesen megfelelő ellen szolgáltatásért.    Silvio Mattacchione a tanulmányait a kanadai University of Waterloo Folytatta. Többek között tanára volt Dr. Eddie Evans aki maga is sikeres tenyésztő volt. Ő szokta mondani, hogy a galambássz társaság amolyan „ vak vezet világtalant” gyülekezet. Az igazság az, hogy a legtöbb galambássz soha sem lesz bajnok. Nem beszélve a saját törzs kitenyésztéséről. Még akkor sem ha a dúc tele van világszínvonalú példányokkal. Ennek okát kilenc szabályban foglalta.

1., szabály: A sikeres versenygalamb tenyésztés.

„ A siker tudást követel”

2., szabály: készítsd el a saját hiba listádat!

A tenyéssz tevékenység, bármilyen definíció szerint gyakorlati tevékenység. Ne félj, hogy hibázol. Semmi baj. Csak ezekből tanulhatsz igazán. Azómban meg kell tanulni felismerni a hibákat, és törekedni, hogy ne ismételjük meg azokat. Hányszor hallani, hogy ez és ez volt, nem úgy mint ez, és már harminc éve. Ezek az emberek nem ismerik fel saját hibáikat, és nem is tanulnak azokból. Vak vezet világtalant.

3., szabály: Olvas el mindent, minden könyvet, tanulmányt, cikket, de ezt kritikusan tedd! Igen olvas el mindent, de próbálj csak az igazságra koncentrálni. Feltételezések, tézisek, teóriák ne befolyásoljanak. Főleg a genetikai cikkeket tedd magadévá.

4, szabály: Ha szeretnéd, hogy megismerd és alkalmazni tudd a genetikát, olvas el mindent ami a kezed ügyébe kerül. A legtöbb írás amelyet a galamb tenyésztők számára írtak, abszolút messze áll a valóságtól, és nélkülözi a realitást, többnyire csak feltevéseken, teóriákon alapulnak:

Hányszor hallani ilyen és hasonló megjegyzéseket. A galamb nem csirke. A galamb nem disznó. A galamb nem ló vagy kutya, stb. Csakhogy ne felejtsük el pontosan ezeknek köszönhetjük a mai tudásunkat! És miért feltételezzük, hogy a galamb genetikája másképpen működik?

5., szabály: Két galamb az egyik a másik.

Ne tévesszen meg. Szinte mindenki kézből bírál galambokat. A legtöbb ember kézbe veszi a galambot húzza a csőrét ( szeretném én az ő orrát húzni) és mit tud ebből következtetni, semmit!

Erővel kinyitja a csőrét, igen, meg tudja állapítani van nyelve és torka! Nyitja a szárnyát és magyarázza, hogy gyenge a ventiláció. ( Noha én még nem láttam evezőket melyek a célnak nem feleltek meg) ( Volt olimpia ahol sublerrel és mérő szalaggal felszerelkezve jelentek meg a szakértők. Hogy most aztán megalapítjuk milyen az ideális szárny. Mi lett az eredmény? Ahány bajnok annyiféle szárny! ) Ezek a szakértök vetnek egy pislantást a szemre és értékelik. ( de mit lehet megállapítani? Igen van belőle kettő) és folytatja az egész szervezettel és kijelenti ez vagy az jobb. Az igazság valójában az, hogy senki nem tud helytálló következtetést levonni, két jó fizikai állapotú galambról. Ha őszinte akkor csak saját ízlését tudja kifejezni. Nem minden vélemény egyformán fontos vagy értékes. Ha értékelsz egy galambot szükségszerűen értékelned kell minden külső és belső tulajdonságát. Ha rosszul ítéled meg elveszítesz egy bajnok lehetőségét!

Pl. 1960-ban született egy csikó (Oshava, Ontario). Csikóként árverésre került, senkinek sem kellett. A tenyésztője megtartotta, kiképezte, és elküldte versenyre. 1963 megnyerte a Kentucky derbit és a Preakness-t. Ő volt Észak Táncosa. Aki az egyik legértékesebb vonal alapító lett. Utódai 1,5- 3 millió Dollár értékűek.

Saját megjegyzés: Hogy egy magyar példát is írjak. Itt van az egyik nemzeti büszkeségünk a világ második,leggjóbb versenylova az Imperiál. Őt Dr. Burgert Róbert vágóba akarta küldeni, darabos test felépítése és mozgása miat. Hálla istenek, vagy talán sokkal inkább Kappel Györgynek az akkori ménes vezetőnek. Aki az állásával játszva nem engedelmeskedett, a csikót eldugta és felnevelte az eredmény 51 első díj és két második 53 starthoz állásból).

6., Szabály: A természet nem a te oldaladon áll!

Ha igazán jó versenygalamb vagy bármilyen más állat állományt akarsz. Meg kell értened ezt az egyszerű szabályt. Mi ez? A természet a nagy egalizátor, a természet nem hajlandó elismerni a szélsőségeket. A természet mindig vissza tér az átlaghoz. A legtöbb élőlény túlélő abban a formában melyben létezik. Persze léteznek ősidők óta pásztorok, tenyésztők, ma genetikusok, akik képesek ezt megakadályozni vagy legalább lassítani. Ők képesek a genetikai információ módosítására a saját céljaiknak megfelelően. Több gabonát, tejet tojást, húst előállítani.

Mit jelent ez? Ez azt jelenti, hogy egy apai vagy anyai vonal( általában véletlenszerű) értékeinek feltárásával és felismerésével, ki tudnak alakítani egy sort, mely az értékeket halmozza. Nem szabad hígítani mert előbb utóbb elveszti jó tulajdonságait. Annyi utódot kell létrehozni, hogy számos variáció álljon rendelkezésre.

7., Szabály: A valóban értékes apai vagy anyai vonalak a legritkábbak.

Ezeket ápolni kell, nem olyanok mint a gyémánt, nem tartanak öröké. Okosan kell őket használni. Megtalálásuk olyan mint az arany mosás, sok idő és türelem kell hozzá. Ez azért van mert ritkák és éppen ezért drágák. De a legtöbben ha meg is találják, nem tudják kihasználni, nem értékelik.

Miért mondom ezt? Nos itt van a miért: Az érthetőség kedvéért mondjuk, hogy egy galambnak csak 25 pár génje van, vegyünk egy párt alapul, ennek a variációs lehetősége 33.500.000 ez azt jelenti, hogy egyetlen pártól ennyi genotípus kapható. El kell ismerni, ez egy hihetetlen nagy szám, és ha figyelembe vesszük a valós 6000 génpárt. És ez mind heterozigóta, akkor a tényleges variancia lehetőség, az előző szám háromszorosa a háromezrediken. Kisem tudjuk mondani akkora számot kapunk. Mit akarok ezzel mondani: Menj vissza a 6., szabályhoz a természet ellened dolgozik. Csak egy jól kidolgozott és végrehajtott tervvel tudod a természetet kijátszani. A legtöbb ember ezt a lehetőséget elveszíti mihelyt az örökítő hím vagy tojó elment. Ennek az oka a regresszió.

8., Szabály: A beltenyésztett vonalak.

Miután beazonosítunk egy jól örökítő egyedet, hozzá láthatunk a beltenyésztett vonal ki alakításához. Nos mi mindig igyekszünk javítani. Szeretnénk objektíven az állomány fenntartása, és hosszú élettartam mellett javulást elérni. Mindig igyekezz a természet által adott esélyt a magad javára fordítani.

9., Szabály: Az együtt működés.

Meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy hasonlóan gondolkodó tenyésztővel, aki maga is kitenyésztett beletenyésztett vonalat, együtt tudj működni. Mely vonalakat keresztezni kell. Annyi utódot kell létrehozni, hogy számos variáció álljon rendelkezésre. Pl. a vörös beltenyésztett Meulemans ( Chocco) A kék Hofkens vonal együtt működnek és mindketten bajnokok.

 Természetessen nem a teljes tartalom található itt. Ez csak a saját elveim igazolása mástól.

Badgastein 2010- 02-15

  



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 25
Tegnapi: 61
Heti: 220
Havi: 1 677
Össz.: 626 303

Látogatottság növelés
Oldal: Előszó helyett
Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés - © 2008 - 2024 - sky-steeds-postagalamb.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »