Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés

A síker öt pillére. Tenyésztés. Takarmányozás. Tréning. Egészség. Dúc.

 

Mozgás tréning:

 

A külső tényezők közül, a takarmányozás mellett, a legnagyobb hatást a mozgás, a gyakorlás, a használat fejti ki az egyes szövetek, szervek kifejlődésére, működésére, aktivitására. A gyakorlás bizonyos szervek folyamatos használata, a tréning pedig a huzamos, nagyobb teljesítmény elérése érdekében végzett, céltudatos és rendszeres gyakorlás. ( Ide értve a postagalambok tájékozódó képességét is) A postagalambok tájékozódó képessége veleszületett tulajdonság. Gyakoroltatással ez fejleszthető, már viszonylag kis távolságokkal is a készség szintjére. Az ember már régen felfigyelt arra a jelenségre, hogy az élő szervezet élénkebben munkára fogott szervei jobban kifejlődnek, nagyobb kapacitásúak, illetve munkaképességűek lesznek. Ugyanakkor a nem használt szervek elsorvadnak. Házi állataink szíve tüdeje kisebb mint a vadon élő rokonaiké. Mivel a zárt tartásban kevésbé veszik igénybe. Az is meg figyelhető, hogy azok az apaállatok melyek folyamatos sperma termelésre vannak használva a heréik jóval nagyobbra nőnek. Az izmok, inak, szalagok a csontozat alakulását a mozgás típus is befolyásolja. Jól látható a verseny ló tenyésztésben, hogy az ügető mozgás meredekebb lapockát, alacsonyabb mart, hosszabb kötést, a vágta mozgás pedig hosszú mart, dőlt vállat, a hátsó végtagok kisebb szögelését eredményezi. Az igénybevételnek jobban kitett szerv, vérellátása bővebbé, az anyag csere élénkebbé válik, és gyorsabban megszabadul a teljesítményt csökkentő, fáradságot előidéző káros anyagoktól ( tejsav, kemotoxin) is.

A mozgás a gyakorlás jobban befolyásolja a növekedésben fejlődésben lévő, mint a már kifejtődött szövetek, szervek méreteit, állapotát. E törvényszerűségből adódik, hogy a tréning a fiatal egyedekre erőteljesebben hat, mint az idősebbekre. Az állat tenyésztésben ezeket a tényezőket az ember mindig is igyekezett, és igyekszik ma is kihasználni. A postagalambok vagy a verseny lovak tenyésztése elképzelhetetlen lenne, ha a felnevelésük nem a gyakorláson alapulna és a tényészkiválasztás nem teljesítmény alapú lenne.

 

Fiatalkori edzések hatása a későbbi teljesítményre:

Sosem fogom elfelejteni Holmar-nak, Gundar Haegg edzőjének a szavait: "ha arra bátorítasz egy kisfiút a tízes éveiben, hogy eddzen, de ne versenyezzen a serdülőkor végéig, lefekteted az alapokat, amire egy olimpiai bajnoknak szükséges van Ha valaki megfigyeli a nyolc - tiz év körüli kisfiúkat és kislányokat, meglepő felfedezésben lesz része. Ezek a gyerekek minden gond és probléma nélkül lefutnak 120 -160 km hetente. És mi felnőttek csak csodálkozunk- honnan van ennyi energiájuk? Pedig az ok nagyon egyszerű és banális amire akkor jöttem rá mikor az alig több mint másféléves unokámat először elviten „csaviba”, előszőr egy kisebb sétát tettünk. Másnap a kisfiú megfogta a kis kezével az ujjamat és elvezetett a kert kapuhoz majd szépen végig vezetett az előző napi útvonalon, az út végén ahelyett, hogy vissza fordultunk volna tovább vitt. Összesen gyalogoltunk kb. másfél órát, anélkül hogy a fáradság legkisebb jelét is mutatta volna, vagy egyszer is felvetette volna magát. A titok egyszerű. Ezek az apróságok ezeket a távolságokat a saját kis tempójukban teszik meg, egyszer -egyszer megállnak, rácsodálkozni a világra aztán már szaladnak is tovább. Nincs ez másként az állat gyerekeknél sem. Át tanulmányoztan több állatfajjal foglakozó tanulmányt. Általában minden életkorban javallják a mozgást a tréninget. Viszont a mozgás milyenségében nagy különbséget tesznek. Az aerob mozgást javasolják míg az anaerob mozgást nem. A legtöbb fiatal specialista a tréninget tíz hetesen kezdi a postagalamb fiataljaival, úgy tartják, hogy a fiataloknak maguktól el kell kezdeni a tréninget.

 

Milyen hatással van az aerob mozgás a fiatalkori szervezetre?      

 A legfontosabb izom a szív, a szív igyekszik alkalmazkodni az emelkedő terheléshez, ugyanúgy mint bármelyik más izom vagy izomcsoport. Az edzés megkezdésekor a pillanatnyi izom növekedéshez és a mozgáshoz szükséges energia adott. Ez az energia az edzés folyamán jelentősen csökken, melyek pihenő periódusban újra feltöltődnek. Ezáltal nem csak az izmok kitartása és növekedése válik lehetővé, hanem javul az anyagcsere forgalom is. Az aerob mozgás nagy mennyiségű levegő (oxigén) felhasználással történik, ezért növeli a tüdők kapacitását is. Valamint szabályozza a légzés ritmusát, az által, hogy a mozgás erősségéhez és ritmusához igazodik. Ez a folyamat teszi lehetővé a mozgás idejének állandó és folyamatos növelését. Ennek a mozgás típusnak is megvannak a genetikai korlátai de ez gyakorlással nagyon jelentősen kitolható. Tudományosan bizonyított tény, hogy a fiatal még növésben lévő szervezet jobban edzhető és jobb fejlődés érhető el mint a már kifejlet szervezetnél. Ez a mozgás tipus nagy jelentőséggel bir a későbbi felnőtkori teljesítményre, hiszen nem mindegy, hogy milyen szitről inditjuk a további teljesítmény fokozását. Illetve milyen fejletségüek az imok inak, a szív vagy a tüdő, és milyen hatékonyságuak az anyagcsere folyamatok. Egy jól megtervezett és végrehajtott fiatalkori tréning periodus,erősen meghatározó a későbbi teljesítmény szempontjából.De nem így van ez az anaerob mozgással. Ez a mozgástípus kifejezeten korósithatja a fiatal gyenge még növésben lévő szevezetet. Sőt azt amit jól csináltunk az aerob edzéseknél egy megerőltető anaerob tréningel vagy versennyel örökre trönkre is tehetjük. Azoknál a fiataloknál melyek a fiatalok versenyén jól sőt kifejezeten kíválóan teljesítenek , de a későbbiekben gyenge teljesítményt mutatnak, ha nem betegség játszik szerepet , egyértelmüen a szakszerütlenül levezetett tréning és versenyeztetés okolható. Ugyan is a galamb nem felejt el repülni csak csökken a teljesítő képesége az említett okok miat.

 

A forma, csúcsforma, fitnesz, annak kialakulása, időzítésének lehetősége.

Edzés elmélet.

 

A forma: A forma alatt azt a fizikai és pszichikai állapotot értik. amely megléte alatt az egyén vagy valamilyen élőlény, az átlag teljesítményénél nagyobb teljesítményre képes. Csúcs forma az az állapot mikor a csúcsteljesítmény lehetősége adott. Mid ez egészségi károsodás nélkül értendő.

A forma kialakulása.

A szabadban végzett mozgás a levegő a nap a víz jótékony hatása együttesen emeli a fizikai állapot minőségét ezzel együtt az általános közérzetett. A fizikai állóképesség mozgással terheléssel növelhető.

Terhelés mutatói

Edzés verseny További terhelési Pihenés jellemzői: Egyéb terhelések: terhelés:             tényezők:

1., Intenzitás       1., felkészülés     1., időtartam            1., Pszichikai

2., Sürüség           2., felkészítés     2., Passzív pihenő    2., Egészség

3., Időtartam           módszerei        3.,  Aktív pihenő      3., Elhelyezés

4., Külső terhelés 3.,Terhelés mód-  4., Pihenő ismét-     4., Tápláltság

     pl. szél, eső         ja mennyísége  5., Edzés egys-       5., Klimatikus

5., Edzés verseny     minősége.          égek  közötti             viszonyok

     gyakorisága                                        pihenő              pl pára meleg.

A terhelés adagolásának szempontjai:

  • Csak a szokatlan új terhelés, jár teljesítmény javulással.

  • Edzés nélkül is van javulás fejlődés, az érés miatt.

  • Minél komolyabb szintű a versenyző, a teljesítmény javulás annál kisebb mértékű.

  • A hirtelen terhelés emelés a teljesítmény vissza esését eredményezi.

A terhelés növelése:

  •  
    •  
      • A heti edzésszám növelése 1-2-ig

      • Az edzés terjedelmének növelése bizonyos határig.

      • Ingersűrűség növelése ( pl. Kosárhoz való szoktatás)

      • Az edzés intenzitás növelése.

      • Napi két edzés.

Sportforma és formaidőzítés:

  • A versenyző felkészültsége, bió ritmus.

  • Fizikális és mentális állapota, A terhelés adagolására.

  • A verseny körülményei.

Formaidőzítés: a felkészülés terhelésének, tartamának, intenzitásának, valamint a pihenő idő megváltoztatása. A legjobb teljesítmény elérése céljából egy adott versenyen.

Alkalmazkodás:

A környezeti hatások általi módosulás ( genetikai örökségen belül) az életfolyamatokban.

Törvényszerűségei:

Alkalmazkodás 1.,

  • Genetikailag meghatározott.

  • Specifikus (csak az változik amit terhelnek).

  • A szerv rendszereket együtt kell fejleszteni.

  • Csak a megfelelő terhelés vált ki optimális alkalmazkodást.

  • Reverzibilis folyamat ( elsőnek az állóképesség, majd az erő és a gyorsaság, legvégül a kötő és támasztó szövetek, fejlődnek vissza) az erőltetett képesség gyorsabban.

  • Az edzés terjedelmét nem lehet csak intenzitással pótolni.

Alkalmazkodás 2.,

  • Alkalmazkodás során nem csak a teljesítmény fokozódik, de nő a terhelhetőség is.

  • A fiataloknál erőltetett terhelés emeléssel megvalósult teljesítmény javulás, akadályozhatja a felnőttkori optimális teljesítmény elérését.

  • A megszokott ingerek nem jelentenek megfelelő terhelést.

  • Az edzés megváltozott tartalma miatt is lehet, teljesítmény csökkenés.

  • A túledzésnél is csökken a teljesítmény.

  • A nem edzett egyedek az öröklődésből adódó energiát mint egy 70%- -ban tudják felhasználni.

  • Az edzettek kb. 90% -át.

  • Az állat sportokban ismeretesek olyan csúcsteljesítmények, melyek a genetikai képesség 90%-os határ feletti, de ennek a következménye minden estben a halál.

Összegezve Genetikai alap + környezet + edzés = teljesítmény.

Superkompenzáció elve:

Az edzés hatására a leépítő folyamatok végbemennek, a pihenő időben a szervezet felépítő folyamatot indít be. Amelyek túlkompenzálnak. A túlkompenzált időszakban kell a következő edzést meg tartani. Nem lehet azonban a végtelenségig növelni a teljesítő képességet.

 vilag_hiressegek_015-2.jpg

Az edzések megkezdésekor az izomrostok még kelőképpen el vannak látva tápanyaggal. Elegendőek a pillanatnyi terheléshez és a fizikai terhelés által kiváltott pillanatnyi izom növekedéshez. De nagyon fontos az ásványi anyag forgalom pl. magnézium. Amennyiben magnézium hiány lép fel. Fájdalmassá válik az izom munka, sőt izom görcsöket is okozhat. Ez a teljesítmény jelentős csökkenéséhez vezet. ( Dr. Elizabeth Peus Sport biológus)

Két különböző típusú izomrostok a repülő izomban.

Vannak a lassú izom rostok, (vörös izom rostok ) melyek lassabban fáradnak tovább képesek dolgozni, és vannak a gyors izomrostok (fehér izom rostok ) melyek a gyors haladást biztosítják de ennek megfelelően hamar elfáradnak. Ezek aránya genetikai kódtól, valamint az edzés típusától függenek, de a genetikai kód a meghatározó.

Edzéssel a lassú rostok növelhetőbbek. Emiatt a hosszútávú galambok jobban tréningezhetőek.

A rövid távra nehezebb mivel nem áll rendelkezésre olyan módszer mellyel a ház körüli tréningek során a galambok gyorsabb sprint repülésre tudná késztetni. Ráadásul ez is csak akkor volna hasznos, ha ez edzőrepülésbe több rövid sprint szakaszt lehetne beépíteni, növekvő időtartammal.

Érdekesség, hogy a Holland fiatal specialisták ezt úgy próbálják megoldani, hogy a fiatalokat elviszik 5-10 km távolságra felengedni. Ekkor a galamb a stressz hatására nagyobb sebességre kapcsol, az időmérés szerint. De ez már gyakorlott versenyzőknél nem működik. Az ok jelenleg még ismeretlen.

Ha az izomzat túlterhelt oxigén hiány lép fel. Ezt nagy mértékben lehet aerob edzéssel ellensúlyozni.

Az oxigén a belélegzett levegővel kerül a tüdőbe, majd a vérárammal az izomrostokba, mely tárolja azt. Mikor munkát végez részben innen származik a munkavégzéshez szükséges oxigén.

Túlterhelés hatására romlik az oxigén ellátás, fellép az oxigén hiány. Az izmok egy másik úton pótolják az oxigént. De ennek a következménye a tejsav termelődés. Ha túlterhelés van ez túlzott savasodást idéz elő, ami károsíthatja az izom rostokat, mely a helyreállítási szakaszban regenerálódik, és a tartalékok ismét helyre állítódnak.

A vér savasodását el kell kerülni!

Amennyiben fellép a vér savasodása az betegségekhez vezet. A sport állatorvosok már régóta alkalmazták a lovas és kutyás sportokban, a savasodás ellensúlyozására a Nátrium Hidrogén Karbonátot, vagyis pufferelnek, ( sav egyensúly) A termék neve „ Muskulak”

De ezt a beavatkozást az edzések alkalmával kell elvégezni, mert ha a változás bekövetkezett, már túl késő.

Aerob edzés:

Az élő szervezetben kétfajta anyagcsere működik: Az aerob és anaerob, más szóval ez azt jelenti, hogy a szervezet két különböző módon jut energiához.

Az aerob mozgáshoz (izom munka) a szervezet nagy mennyiségű, oxigént használ fel a szükséges energia előállításához. A szervezet a rendelkezésre álló energiákat ( szénhidrát zsír) oxigén segítségével égeti el, ezáltal biztosítja az izmok számára szükséges energiát. Aerob folyamat játszódik le minden olyan mozgás közben, melyek viszonylag kevés vagy közepes erőkifejtést igényelnek. Nincs lihegés vagy kifulladás, éppen ezért hosszú ideig végezhetőek. Ez által javulnak az anyagcsere folyamatok és a kitartó képesség. Viszont nem növeli a gyorsaságot!

Éppen ezért a középtávtól felfele hatásos igazán, ahol már a kitartó képesség is számít.

Aerob edzéssel biztosítható a tartós repülési képesség, ami késleltetheti esetleg meg is akadályozhatja az oxigén hiány fellépését, A legjobb az volna ha az aerob edzés folyamatos lehetne. De ez a túlzott ragadozó madár sűrűség miatt nem kivitelezhető csak nagy veszteségek árán. A téli időszakban. Valójában a galamboknak hiányzik a gyakorlat a friss levegőn. Ebből következően a fő probléma az idő, hogy egyre tovább és tovább tudjuk növelni a terhelhetőséget.

Az aerob edzés alapvetően zsír égető funkciókat lát el. De csak egy bizonyos idő elteltével, áll át a szénhidrát égetésről a zsírégető funkcióra, ami kb, 30 perc után következik be.

Anaerob edzés:

Anaerob mozgásról akkor beszélünk, amikor az izom munkához szükséges energia előállításához a szervezet számára, nem áll rendelkezésre elegendő oxigén. Mozgás intenzitása miatt az anaerob mozgás csak rövid ideig végezhető, amit pihenési szakasz ( aerob energia felhasználási szakasz) követ. Fejleszti az erő a gyorsaság képességét, melyek gyakorlással edzéssel jól fejleszthetők.

A kialakult forma jelei:

Mentális: a formában lévő egyed, ránézésében élénkebbek tűnik mint formán kívül. De emeltet nyugodtabb viselkedésű. Kiegyensúlyozott mozgású, tevékeny ha kinyitjuk a kijáórt rakéta modjára menek ki.

Szemek: Élénkebbé válnak, amit a szín intenzitás biztosít, ettől a szem lényegesen szemcsézettebbnek tűnik. Egyes példányok tekintete szúróssá válik. A Vermeyen gyűrű szélesebb jobban láthatóvá válik.

Élénkebb szürke színezetet vesz fel esetleg barnásba hajló színű lesz.

Tollazat. Fényesé intenzív színüvé válik. feszes, olajfotok jelennek meg a puderozottságtol a nagyevezük végénél a surlódás nyoma látható. Kifejezetten selymes kellemes tapintású. Ha meghajlítjuk rugalmas nem törik.

Izomzat: Elasztikus rugalmas, bőrfelülete tiszta, a bőr áttetsző, látható az erezettség.

Nyugalmi állapotban semmi esetre sem kemény.

Összbenyomás: A formában lévő galamb mintha megnőtt volna vagy meghízott volna, de kézbe véve, a vártnál lényegesen könnyebbnek tűnik (fajsúly csökkenés)

Az is megfigyelhető, hogy a formában lévő példányok kevesebb eleséget vesznek fel mégis jó kondícióban vannak. (jobb takarmány értékesítés) De ez nem azonos az étvágy vesztéssel.

Repülés:

A legszembetünő változást a galambok repülés közben mutatják. Megváltozik a repülés allati szokásaik, csatogatnak, éles kanyarokkal forognak, szétszorodnak majd ismét összegyülnek, látszik rajtuk, hogy kedvel élvezettel repülnek. Az egyhangú körözés helyett.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 41
Heti: 311
Havi: 1 201
Össz.: 627 764

Látogatottság növelés
Oldal: Edzés elmélet.
Postagalamb Sky Steeds Homing Pigeon Loft Postagalamb sport és tenyésztés - © 2008 - 2024 - sky-steeds-postagalamb.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »